Wuwejův zápisník

Clinton Ober, Stephen T. Sinatra, M. D., Martin Zucker: Uzemnění

03.08.2016 21:41, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka UzemněníBombastický podtitul („Zdraví prospěšný objev všech dob / Načerpejte energii a sílu země“) a kolovrátkový úvod bez fakt by málem odradil – byla by to ale škoda, protože hned další část je psána jinak (a jiným autorem). Těžkosti bývalého specialisty na kabelovou televizi Clinta Obera, který má hypotézu a chtěl by ji vědecky testovat, ale kterého všichni ‚vědci‘ posílají od čerta k ďáblu, pilotní studie a pozvolné další ověřování už jsou mnohem důvěryhodnější.

O co tedy v knize jde? Autoři říkají, že pokud je člověk uzemněný (tj. buď chodí v přírodě bos, sedí s bosýma nohama na zemi, nebo je vodivě spojen s uzemněním), projevuje se to na jeho zdraví. Lépe spí, lépe se mu hojí zranění, klesají projevy stresu, ředí se krev a a celkově se snižují a léčí záněty v těle.

Proč tomu tak je? S příchodem civilizace jsme se stále více elektricky izolovali – nevodivé podrážky bot, vyvýšené postele, nevodivý nábytek. Člověk ale přitom stále je obklopen elektrickými poli, země má nejnižší potenciál, čím výše se blížíme (k ionosféře), tím vyšší potenciál nás obklopuje. Dále autoři konstatují, že Země je neomezená zásobárna volných elektronů a že organismy s tím počítají, že jejich fyziologické procesy potřebují elektrony doplňovat.

My máme za to, že normální záněty se zvrhávají mimo kontrolu kvůli ztracenému kontaktu se Zemí. Lidé trpí nedostatkem elektronů – nemají k dispozici dost volných elektronů, aby ukojili žádost běsnících volných radikálů. A ty ve svém stále se rozšiřujícím zhoubném začarovaném kruhu nepřestávají napadat přilehlé oblasti zdravých tkání.“ (Str. 67)

Přidávají několik hypotéz, jakými kanály by se elektrony mohly tělem pohybovat. Mohly by to být:

  • soustava meridiánů – elektrony by pak cestovaly po akupunkturních drahách podle čínské medicíny
  • potní žlázy – jako vstupní brána, následně po nervech nebo kapilárách
  • krevní oběh – to by vysvětlovalo rychlé vyrovnání potenciálu v žilách se Zemí i nárůst záporného náboje na povrchu červených krvinek
  • živý matrix spojovacích vláken a tkání uvnitř i vně buněk
  • autonomní nervová soustava

Elektrony jsou extrémně reaktivní a je velice nepravděpodobné, že by se pohybovaly samy o sobě, aniž by se připojily k různým jiným molekulám.“ (Str. 231)

Největší část knihy zabírají vyprávění mnoha různých osob o tom, kdy a s čím jim uzemňovací elektrody, podložky nebo ložní prádlo pomohlo. Od příbuzných a známých, přes účastníky studií, až po třeba Jeffa Spencera, který působil jako lékař týmu na Tour de France a při čtyřech závodech uzemňování s pozitivními výsledky použil. Následují přílohy – fyzika uzemnění, technické poznámky k metodám uzemnění nebo (a především) anotace jednotlivých studií, které jeho vliv zkoumaly a měřily.

Mnoho let čas od času zkouším ranní procházky v mokré trávě. Pod vlivem různých článků o lepším prokrvení, masáži akupresurních bodů… ale hlavně proto, že je to příjemé a pocit přetrvává ještě několik hodin poté. Měřitelný vliv na zdraví mě tedy nijak nepřekvapuje (což se nedá říct o jeho vysvětlení proudem elektronů), stejně jako fakt, že se opravdu trvale elektricky izolujeme.

Kniha obsahuje spoustu vyprávění od lidí, jejichž zkušenosti mohou, ale také nemusejí být výsledkem uzemnění. Ale také několik studií s vědeckou metodologií a objektivním měřením. To přímo svádí k vlastním experimentům. Provizorní uzemňující náramek se vyrobí snadno, zouvat si boty je také příjemné… a tahle kniha vám k tomu poskytne zajímavé čtení. Doporučuji.

nakladatelství CPress, Brno 2016, ISBN 978-80-264-1009-6, cena 299 Kč

12345
1470253260000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online