Wuwejův zápisník

Erling Kagge: Radost z ticha

28.12.2021 17:56, Wu | knihy | komentáře -

obálka Radost z tichaTicho je téma, které se line Kaggeho životem, knihami i přednáškami. Po jedné takové diskutovali se studenty nad třemi otázkami, totiž Co je ticho? Kde je? Proč je důležitější než kdy jindy? Na ně se odpovídá těžko…

I po návratu domů jsem na ty tři otázky pořád musel myslet. Stala se z toho vášeň. Začal jsem o tichu psát, uvažovat a číst, hlavně kvůli sobě. Večer co večer jsem si nad těmi třemi otázkami lámal hlavu.

Nakonec jsem došel k třiatřiceti pokusům o odpověď. (Str. 11)

Tedy k této knize. Jak je patrné z citátu, je rozdělená do třiatřiceti kapitol – a rovnou můžu říct, že to je to jediné, co mi na knize vadilo. Rozdělení je totiž často umělé; úvaha pokračuje nad stejnými tématy (třeba 22 zakončuje Jon Fosse a ve 23 zase začíná) a ten obrovský předěl jen zbytečně ruší. Kaggeho meditativní psaní potřebuje plynulost.

Všechno tohle je obohacující, ale mám na mysli i ticho, které se dá zažít bez znalosti jakýchkoli technik. Práh nalezení ticha a rovnováhy lze snížit. Nepotřebujete k tomu žádné kurzy uklidnění a uvolnění, stačí si najít čas na oddych. Ticho se může objevit kdekoli a kdykoli, přímo před nosem. Vytvářím si ho, když vystupuji po schodech, vařím nebo se jen soustředím na svůj dech. Ano, všichni jsme součástí stejného kontinentu, ale možnost obohacení tím, že budete sami sobě ostrovem, byste měli mít po celou dobu na paměti. (Str. 124)

Oprostit se od vykonstruované struktury (ostatně už jen to, že otázky jsou tři a kapitoly nijak neříkají, na kterou zrovna odpovídají, ukazuje, že to s těmi odpověďmi je jen jako) a číst jako jeden text, který celý mluví o tichu. A jako takový je skvělý.

Je možné být na světě přítomen a zároveň tam nebýt? Ano, je.

Nejúžasnější jsou pro mě krátké okamžiky, kdy utkvívám pohledem na obzoru a uchvátí mě okolí, hledím na kámen porostlý zeleným mechem a nedokážu od něj odtrhnout oči, nebo jen držím v náručí dítě.

Čas v tu chvíli jako by přestal existovat a já jsem zároveň niterně přítomen a naprosto vzdálen. Krátký okamžik může náhle působit dojmem věčnosti.

V tu chvíli okamžik a věčnost splynou. (Str. 161)

A ještě musím ocenit jednu drobnost – sametový papír na obálce. Je to takové hmatové… ticho. Radost brát do ruky!

Odkazy:

KAGGE, Erling. Radost z ticha. Brno: Jan Melvil Publishing, 2018. ISBN 978-80-7555-042-2.

12345
1640710560000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online