Wuwejův zápisník

Brooke McAlaryová: Pomalu

28.09.2020 21:43, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy PomaluNejvětší devizy knihy jsou upřímnost a praktičnost; autorka mluví výhradně ze své zkušenosti. Na začátku popisuje, že jejich život sice vypadal skvěle, ale ve skutečnosti to byl jen takový krysí závod a neustálé srovnávání se (s pomyslnými Novákovými od vedle).

Ale v životě jsme měli i plno jiných věcí: dluhů, nervů a stresu. Život byl hektický a uspěchaný. Plný plánů a závazků, bez smysluplných vztahů a bez spokojenosti.

Místo toho, abychom se zamysleli nad svými prioritami nebo zdrojem naší nespokojenosti, nabrali jsme si ještě více práce. Přidali víc položek na nákupní seznam, na seznam povinností a cílů. Kupovali jsme čím dál víc věcí, na které jsme neměli. Kopali jsme si pod sebou hlubší a hlubší jámu, jen aby na tom náhodou Novákovi od vedle nebyli lépe, a vůbec jsme si neuvědomili, že se z nás stávají zrovna takoví Novákovi. (Str. 7)

Situace se postupně zhoršovala, a když autorka konečně pochopila, že má problém, začala hledat pomoc. Narazila na Zen Habits Lea Babauty a pomalu začala pronikat do produktivity a zpomalení. Velmi pomalu, protože je příliš snadné sklouznout k další prokrastinaci:

Ale čtení knih a poslouchání podcastů za vás práci neudělá. Snadno jsem sklouzla k tomu, že jsem hodiny strávené čtením Zen Habits nebo té motivační knihy, kterou jsem zrovna pořídila jako jediné a dokonalé řešení všech svých problémů, považovala za produktivní činnost. Nechápejte mě špatně, inspirace je úžasný nástroj pro rozdmýchání našeho zápalu. Ale pokud s tím zápalem nic neuděláte a budete jen sedět na zadku, propálí vám díru do kalhot, a to vám k ničemu nebude. Žádné životní změny nedosáhnete a ještě budete potřebovat nové kalhoty. (Str. 23)

Sympatie si získá také tím, že nepředstírá žádná rychlá řešení a okamžité obraty (dobře vím, jak těžké je měnit návyky a zlozvyky).

Zhruba v době, kdy jsem objevila všímavost, jsem také začala vnímat, jak na mé tělo působí výživné a méně průmyslově zpracované jídlo. Ráda bych se chlubila tím, že jsem udělala okamžitý obrat, ale jak už víte, učím se pomalu a ráda si házím klacky pod nohy. Své myšlenky na jídlo jsem roztřídila na dobré a špatné a každý den se posuzovala, jak se mi dařilo. Nikdy to nedopadlo dobře. (Str. 110)

Stejně tak upozorněním, že generální úklid (jak radí Marie Kondo) nemusí fungovat všem:

Pro jiné lidi, jak jste mohli pochopit z mého vyprávění, by tento přístup znamenal přímou linku do blázince. Možná vás tedy nepřekvapí, že jako zastánce dlouhodobého postupu po malých krůčcích bych raději doporučila začít v malém a přidávat, jak se budete postupně cítit jistější v kramflecích. (Str. 44)

Kniha má následující kapitoly:

  • ZAČNĚTE OTÁZKOU PROČ
  • GENERÁLNÍ ÚKLID
  • MÉNĚ MAJETKU
  • VŠÍMAVOST (MINDFULNESS)
  • ODPOJTE SE, ABYSTE SE ZNOVU PŘIPOJILI – digitální detox, propojení s lidmi a skutečností: Povídejte si tedy a propojte se. Příspěvky na internetu nejsou dokument. Jsou jen sestřih zajímavostí. Neukazují vztek, hádky, špinavé prádlo, kocoviny, bolesti břicha a rozcuchané vlasy, pokud z toho něco nevytěží. (Str. 98)
  • CHATA V HORÁCH – vize a představa
  • POHYBLIVÁ ROVNOVÁHA – zvládat všechno nejde a mnohem důležitější je udržovat se v pohyblivé rovnováze – jednou upřednostnit jednu oblast, jindy zase jinou.
  • UMĚNÍ COUVAT

Pomalý život je prapodivná směs připravenosti a ochoty se něčeho vzdát, starat se více a méně, říkat ano a ne, žít v přítomnosti a odcházet, dělat to, co je důležité, a vykašlat se na to, co není. Je to život s nohama pevně na zemi, ale přesto svobodný. Těžký i lehký, organizovaný i flexibilní, složitý a prostý. (Str. 10)

Celé je to zemité a realistické. Jak autorka sama poznamenává, dalo by se psát o spoustě témat; o udržitelnosti, o receptech, o pomalých (zpomalujících) aktivitách, o cvičení a milionu dalších tipů, které k pomalému životu nějakým způsobem patří. Jenže v nich podstata není, ba naopak, čím větší seznam, tím víc by se to blížilo krysímu závodu.

Tato kniha tedy představuje úvod do základů pomalého žití: úmysl, jednoduchost, všímavost, rovnováhu a propojení. Dává vám dostatek příkladů drobných, nedokonalých kroků, které vás povzbudí k tomu něco podniknout, i kdyby to nebylo nic velkého. Byla bych ráda, kdybyste tyto základy použili k vytvoření pomalého života na základě vašich hodnot a ne hodnot někoho jiného. (Str. 133)

Odkazy:

nakladatelství JOTA, Brno 2020, ISBN 978-80-7565-721-3, cena 259 Kč (e-book)

12345
1601322180000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online