Wuwejův zápisník

Marie Kondo: Zázračný úklid

28.11.2015 00:36, Wu | knihy | produktivita | komentáře -

obálka Zázračný úklidJe sice hezké číst o tom, jak jako malá celé dny uklízela, jak sourozencům uklízela pokoj, jak jim i rodičům potají vyhazovala věci (divím se, že se dospělosti dožila ve zdraví), ale pokud jde o samotné uklízení, je to poněkud zdlouhavé. Leo Babauta si vystačil s osmi stránkami a obsah je prakticky stejný. Včetně vyhazování dokumentů.

To je také věc: jakmile mi někdo bohorovně začne vykládat, že výpisy z účtu nebudu nikdy potřebovat, má zkušenost říká, že lže.

Napadá vás nějaký případ, že byste v budoucnu výpisy potřebovali? Představujete si snad, že je někdy použijete u soudu jako důkaz toho, kolik peněz jste vyčerpali? Na nic takového nedojde, a proto není není třeba si tyto výpisy po zbytek života schraňovat. Totéž platí o oznámeních o penězích stažených z účtu na poplatky za vodu a elektřinu.“ (Str. 91)

Už dvakrát jsem prokazoval, že jsem něco někde zaplatil, a bez výpisů by to bylo o dost obtížnější. Nebo výplatní pásky, Marie Kondo tvrdí: „Účelem výplatních pásek je informovat vás o tom, kolik jste v daném měsíci dostali zaplaceno. Jakmile si výši platu zkontrolujete, jejich užitkovost vypršela.“ (Str. 94)
Nu. A až za rok budu přemýšlet, kdy bylo roční zúčtování daně a jak mi vyšlo, půjdu žebrat na účtárnu? Zkrátka tady nemůžu souhlasit – takovéhle dokumenty patří do archivu.

Ještě mě zarazilo každodenní vyprazdňování kabelky. Čtenářky, je to pro vás představitelné?
A také umisťování věcí bez ohledu na místo, kde je chceme používat? Ženy možná nelitují trochy kroků navíc, ale neznám příliš mužů, kteří by nechtěli mít věci při ruce....

Když vynechám zmíněné drobnosti a (ne)vyhazování, zbytek dává smysl. Základem metody KonMari, měřítkem pro rozhodování, jsou pocity.

Vyberte si věci, které ve vás vyvolávají radost, když se jich dotýkáte.“ (Str. 113)

A rozhodně se nemáme zaměřovat na efektivitu skladování, na nejrůznější vychytávky a nápady – to nepořádek jen množí. Jednoduchost, dostupnost a zbavení se zbytečností. Je to vlastně aplikovaný zen.

Forma je místy trochu úsměvná, s roztomilým nadšením popisuje svou holčičí uklízivost a její přechod do dospělosti; i počátky kariéry jsou plné vzrušujících příběhů s gradací přímo detektivní!

Samozřejmě jsem to nevzdala. Pátrala jsem dál po nějaké vycpávce, která by se netrhala. Další, co mě napadlo, bylo vložit drobné předměty do tenkého látkového pytle, a teprve pak jimi vycpat kabelku. Vytahovaly se tak snáze a odhalený látkový pytel vypadal dokonce ve skříni docela hezky. Potěšilo mě, že jsem našla další přelomové řešení. Jenže i tento způsob v sobě skrýval háček. Na mimosezonní věci uvnitř jsem neviděla, a když nastalo jejich roční období, dva z pytlů jsem úplně zapomněla vyprázdnit. Vzpomněla jsem si na ně až po roce, a tou dobou už jejich obsah vypadal velice opuštěně. To mě přimělo se zamyslet.

Jak to s kabelkami nakonec dopadlo si ovšem musíte přečíst v knize, nemůžu vás o to připravit!

Abych jí nekřivdil, je tu pár zajímavých tipů, jako třeba skladování všeho včetně oblečení nastojato.

Jestli jste se s krásou jednoduchosti (viz Lea Babautu) a radostí z vyhazování zbytečností (viz Jak zahodit zbytečnosti a Velký jarní úklid) ještě nesetkali, bude pro vás „Zázračný úklid“ užitečný. V opačném případě nejspíš ne, najdete v něm nanejvýš pár tipů.

nakladatelství Euromedia Group k. s. - Knižní klub, Praha 2015, ISBN 978-80-242-4875-2, cena 249 Kč

12345
1448667360000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online