Zpracování filozofie (a praxe) minimalismu od Kláry Haunerové mě zaujalo dvěma věcmi.
Především poctivostí – není to žádné povrchní čtení nebo kompilát několika článků, naopak, za každou kapitolou je řada knih, článků hromada a hlavně, vše je pečlivě ozdrojované, každá citace označená, je zmíněný zdroj informací. A nejen to, v poznámkách pod čarou najdeme i komentář snad ke každému jménu, které v textu zazní. Příklad bloku poznámek pod čarou ze strany 33:
To je výborný přístup (a ocenění patří i nakladateli za poznámky pod čarou a ne nesmyslně na konci knihy – přelistovávání mě vysloveně otravuje).
Druhá výborná věc je šíře pojetí. Kniha probírá celý kontext moderního života, ze kterého minimalismus krystalizuje, včetně historie a životního pocitu jednotlivých generací (které pochopitelně ovlivňují přístup k věcem) nebo touhy po štěstí. Spolu s již zmíněnou poctivostí a praktickými zkušenostmi to vytváří komplexního průvodce.
Jak naznačuje už název, text je rozdělen do dvou částí. Méně mít je minimalismus:
Více žít je pak důraz na to, co je důležité, po čem toužíme či co nám přináší štěstí, ale také čemu se vyhýbat (a jak to dělat):
Přestože zdrojů k minimalismu, produktivitě i spokojenému životu je nepočítaně, jejich přepracovaný výběr spolu s osobními zkušenostmi autorky přináší nový a užitečný pohled.
Naopak vyprávění ostatních lidí mi trochu překážela. Ne že by k tématu nepatřila, popisují různé cesty k témuž cíli – ale vedle autorčina stylu prostě trčí. Každé je jiné, s jinou slovní zásobou, některé se stylizují (a přeženou to), jiné se snaží vyprávění pointovat, zkrátka rozbíjejí jinak uhlazený tok textu. Výjimkou je poslední host, Veronika Hurdová, ale to myslím po jejích knihách nepřekvapí.
Každopádně k minimalismu jedna z nejlepších knih.
Odkazy:
nakladatelství Grada Publishing, Praha 2019, ISBN 978-80-271-2562-3, cena 299 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.