Wuwejův zápisník

Jak zahodit zbytečnosti

22.08.2005 21:14, Wu | duše | komentáře -

Nevím co mě to popadlo, ale v poslední době se zbavuji zbytečností. První impuls byla výměna psacího stolu, kdy jsem se zanořil do hlubin šuplíků a s hrůzou zjistil, co všechno ukrývají. Staré dopisy od lidí, co si sotva pamatuji. Účtenky několik let prošlé. Polámané talismany a otlučené figurky. Spousty neúplných a nefunkčních propisek („co kdyby se někdy hodily“), špačky tužek a pastelek. Kdepak, pryč s tím. Stejně používám jen jedno pero na psaní, jednu propisku, jedno ořezávátko, jedno pravítko ... Pocit lehkosti a prostoty při pohledu na stůl zbavený harampádí bohatě vynahradil nechuť a námahu s vyhazováním.

Pak přišla na řadu šatní skříň. Tolik košil, které jsem neměl nikdy na sobě, kalhot, které na sebe nevezmu a vyšisovaných trik, jsem nečekal. Pryč s tím. Možná máte k nějakému kusu oblečení zvláštní vztah. Ačkoliv jej nosit nebudete, je pro vás důležité jinak. Prosím. Založte nostalgickou hromadu. Ovšem pozor, bude-li se rychle plnit a rozrůstat, něco děláte špatně. Oblečení určené k likvidaci také můžete nabídnout někomu ze známých, ale nedoporučuji. Příjemce si může myslet, že vám tím dělá milost. Ani nabídnutí charitě není tak jednoduché - oblečení mívají víc než je třeba. Snad do sběru, určitě ne zpátky do skříně. Ten pocit lehkosti a prostoty při pohledu na vytříděnou skříň...

Co tam máme dál? Botník. Strašlivě sešlapané tenisky („škoda vyhodit“), odřené střevíce („na chatu budou dobré“) a potrhané sandály ("jako pantofle by šly použít"). Všechno jen zabírá místo, pryč s tím. Ten pocit lehkosti... Kam bych tak ještě... aha, univerzální skříně v chodbě. Učiněný ostrov pokladů, tam je věcí. Hračky, s nimiž jsem si jako dítě vyhrál a určitě se budou těm mým líbit. Nebudou. Podívejte se do hračkářství. Pár takových kousků přihoďte na nostalgickou hromadu a zbytek? Ano, pryč s ním.

Je tu ještě jedno riziko, „syndrom chata“, aneb „tam to ještě může sloužit“. Jistě, jenže kolik bot na chatě spotřebujete? Kolik trik, kalhot a svetrů? Dva, tři? A zbytek? Samozřejmě...

Nostalgickou hromadu shrňte do krabice a někam skryjte, je to spolehlivý způsob, jak se dostat do deprese. Nežijeme v minulosti, žijeme tady a teď.

P.S. Před knihovnou jsem se zastavil, je to dobře, nebo špatně?

12345
1124738040000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online