Wuwejův zápisník

Morus: Světové dějiny sexuality 3

21.08.2005 18:22, Wu | knihy | komentáře -

Obsah mapuje vývoj sexuality od začátku 19. století do současnosti, resp. do roku sepsání knihy - 1956. Ukáže, jak se pohled změnil po roce 1848 a nástup pruderie (v konfliktu s polosvětem), co způsobily Malthusovy obavy z přemnožení lidstva (koncepce a antikoncepce), jak špatně skončil Oscar Wilde a proč. Také jak zvítězila lékařská věda, ať už antibiotiky, nebo psychoanalýzou. Dále už se blížíme k moderní době - osvobození ženy v Turecku, manželství v sovětském Rusku, válečná erotika nebo výzkumy A. C. Kinseyho.

O překvapení není nouze. Většina třeba ví, že sadismus se jmenuje podle markýze de Sade. Ale i masochismus má svůj předobraz, von Masocha. Nebo aféra v Mayerlingu (kdy rakouský korunní princ spáchal sebevraždu spolu se svou milenkou Mary Vetserovou) - nikdy jsem o tzv. "americké verzi" nečetl, až teď. Podrobnosti o celé události najdete na stránkách Královská historie.

Je neuvěřitelné, s jakým nadhledem autor píše o historických obdobích. Z textu čiší naprosté porozumění atmosféře doby, skoro bych věřil, že tam Morus žil.

A pokud někoho zajímá, proč jsem začal třetím dílem, je to proto, že u historií jakéhokoliv oboru mě odradí antika. Proto jsem začal od konce a možná se až k antice propracuji (je to pravděpodobné, čte se to samo ;)).

12345
1124641320000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online