To mi takhle jednou Pinterest naservíroval fascinující obraz dívky se svatozáří a výrazem kombinujícím svůdnost a cudnost. Opírá se o pahýl stromu (ale možná je to také had), který jí při bližším pohledu prorůstá… Chvíli mi trvalo, než jsem vypátral, že je to Potnia Theron (Paní zvířat) a autorem je Roberto Ferri.
Na webu je leccos, ale abych si obrazy vychutnal, potřebuji je na papíře. Naštěstí u příležitosti Ferriho výstavy v MEAM (Museu Europeu dArt Modern v Barceloně) vyšla kniha Introspettiva. A obsahuje i zmíněný obraz (vlevo):
Co je na Ferriho obrazech tak zajímavého? Především technika – aby dnes někdo maloval technikou největších mistrů baroka rozhodně není obvyklé. Obrazy jsou svým vykreslením každého svalu i obliny velmi intenzivní, navíc když jsou postavy v pózách plných symboliky.
Z míry mě vyvádělo narušování těla, je to prakticky na každém obraze, mrzačení tvoří ostrý kontrast k barokní sošnosti. Někdy je to pronikání hady, někdy symbolika Kristova utrpení, jindy železná protéza nebo „pouhé“ zranění.
Kniha je každopádně parádní průřez malířovou tvorbou. Aby to ale byla monografie, chybí jí podstatné části. Například nějaký komentář odborníka na umění; je tu sice několik úvodních textů, ale všechno jsou to oslavné ódy laiků (modelky, scénograf, dirigent), z oboru je pouze galerista a dva malíři, ani ti ale neprovedli žádnou analýzu. A dokonce chybí i jakákoliv životopisná data; že je to italský malíř, narozený 1978, vystudoval Liceo Artistico Lisippo Taranto roku 1996 a o deset let později absolvoval s vyznamenáním Academy of Fine Arts v Římě, jsem si musel přečíst na Wikipedii.
Odkazy:
FERRI, Roberto. Introspettiva. Barcelona: MEAM, 2021. ISBN 978-84-123831-0-2.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.