Nizozemského výtvarníka Mauritse Cornelise Eschera nejspíš znáte; když ne podle jména, tak podle grafického zachycení nemožných objektů. Dům se třemi schodišti a několika rozměry, vodopád který teče dokola, mniši jdoucí po schodech pořád vzhůru, … Na jeho tvorbu je spousta odkazů a narážek, fascinující je třeba tenhle vtípek – jak by to asi vypadalo, kdyby Escher kreslil návody pro IKEA?
Hrátky s perspektivou jsou skvělé, Escher byl ale geniální v mnoha směrech. Zaujalo mě jak dokázal zaplnit plochu vzájemně se doplňujícími figurami zároveň s fraktálním zmenšováním (Circle limit IV nebo také Nebe a peklo, str. 25):
Nebo jeho zdvojení Möbiovy pásky (objekt s jediným povrchem):
Kniha je výtvarníkův osobní výběr nejzajímavějších obrázků, navíc ke každému přidal stručný komentář, takže je to i s autorským výkladem. Např. k první ukázce Nebe a peklo napsal:
dřevořez, tisk ze dvou štočků, 1960, průměr 42 cm. Také zde se komponenty zmenšují od středu ke kraji. Šest největších postav, tři bílí andělé a tři černí ďáblové, je uspořádáno radiálně kolem středu. Terč je rozdělen do šesti sektorů, v nichž dominují andělé na černém pozadí a ďáblové na bílém. Nebe a peklo se šestkrát vystřídají. V mezilehlých "pozemských" stadiích jsou ekvivalentní. (Str. 10)
Ačkoliv na internetu najdete tisíce kopií Escherových grafik, s prohlížením tisku na papíře se to nedá srovnávat. Knihu vřele doporučuji.
Odkazy:
ESCHER, M. C. Grafika a kresby. Praha: Slovart, 2002. ISBN 3-8228-6693-8.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.