Wuwejův zápisník

Joan Borysenko: Pečujte o tělo, uzdravujte mysl

23.02.2023 22:24, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Pečujte o tělo, uzdravujte myslKniha je manuál pro celostní přístup k životu a propojení těla a mysli. V první kapitole se soustředí na vědecké základy a poznatky vzájemného ovlivňování, v dalších dvou popisuje jak pečovat o tělo, naučit se relaxovat, protahovat a dobře dýchat. To všechno jsou faktory, které pomáhají redukovat stresovou reakci a uvolnit napětí. A zároveň dávají prostor pro pozorování mysli.

Čtvrtá kapitola pomocí koncentračních a dýchacích cvičení posouvá soustředění na přítomnost, bytí tady a teď – namísto utápění se v minulosti nebo v obavách z toho, co přijde.

Kapitoly 5 a 6 poskytují nástroje k tomu, abyste se stali pozorovateli vlastní mysli způsobem, který umožňuje postupné procitnutí do přítomnosti tím, že přetnete podmiňování minulostí. Vrcholem této práce je naučit se učit z emocí a praktikovat uvědomění zaměřené na přítomnost v každodenním životě. To se dozvíte v kapitole 7. (Str. 18, Úvod k novému vydání)

Knihu pak uzavírá osobní příběh Sama, který bojoval s AIDS a zároveň se na konci života dokázal smířit, překonat stres a být ostatním vzorem v odhodlání.


Pokud psychosomatiku a podpůrné metody jako meditace a všímavost sledujete, příliš nového se v knize nedozvíte. Neznamená to ale, že by byla špatná, naopak je výborná jako uvedení do problematiky a zároveň ucelený přístup. A v neposlední řadě, oproti Život samá pohroma, tedy bibli mindfulness, je mnohem civilnější a čtivější.

Odkazy:

BORYSENKO, Joan. Pečujte o tělo, uzdravujte mysl. Olomouc: ANAG, 2018. ISBN 978-80-7554-187-1.

12345
1677187440000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online