Wuwejův zápisník

Jan Miklánek: Psychosomatická medicína pro každého

05.08.2015 01:00, Wu | knihy | komentáře -

obálka Psychosomatická medicína pro každéhoPsychosomatika, nemoc jako řeč těla a to, že nemoc získala prostor přispěním nějakého postoje či činnosti, mě poslední dobou hodně zaujalo. Proto jsem na festivalu zašel na přednášku psychosomatického lékaře a léčitele Jana Miklánka a zároveň si koupil jeho knihu. Od té jsem si sliboval větší hloubku, než přinášela přednáška; její cíl bývá hlavně upozornit, zaujmout – bylo to ale zklamání.

Ne že by snad nemluvila kompetentně o psychosomatice:

Lidské tělo i duše jsou neoddělitelně spojené nádoby. Většinou je dokonce obtížné určit, kde je prvotní příčina nemoci. Téměř každá nemoc je totiž důsledkem kombinace fyzických, psychických a sociálních vlivů současně působících na člověka. Při celostní léčbě nemocí a péči o zdraví proto potřeba se věnovat zároveň dobré kondici těla, ale zároveň i duše. Tělesné zdravotní obtíže přetrvávají, pokud biologický samoléčivý potenciál člověka z psychických nebo sociálních důvodů selhává. A naopak dlouhodobé tělesné potíže vedou k duševní zátěži, která se může projevit určitými psychickými problémy.“ (Str. 81)

Ale dělá to tak nějak výčtově, vypisuje typy stresů, způsoby jak se dostat do problému, čím si škodíme, zabrousí na placebo, postraumatický syndrom, dobrou komunikaci, druhy lásky, pevnou víru v boha, strach, naději, pozitivní myšlení, modlitbu… Ano, tohle všechno přispívá k našemu zdraví nebo nemoci, o tom není pochyb. Je to takový kompletní popis ‚ekosystému‘.

Shrneme tedy celkově, že jakákoliv infekce či určité onemocnění je z psychosomatického hlediska neřešený konflikt, který dostal zelenou v materiálním světě, kde je úspěšně či neúspěšně řešen. Pokud se dlouhodobě vyhýbáme řešení a blokujeme organizmus stresovým mechanismem, vzniká chronický dlouhodobý proces, který se velmi špatně léčí, a to jak klasickou, tak i holistickou medicínou.“ (Str. 121)

V knize je ale málo informací o souvislostech nemocí a toho, co se kam promítá, jak s nemocí nakládat. Ne že by tam nebyly vůbec, např. na straně 187 je konkrétní přehled bolestí zad, ale je to spíše výjimka.

(...)
Bolesti v oblasti bederní páteře bývají většinou z oblasti ledvin z prožívaných druhů strachů, prochlazení a různých stresových situací. V oblasti křížové krajiny bývají promítány různé obavy, neschopnost se uplatnit, pocity frustrace a různé drobné poúrazové stavy, například v dětství pád na ledě při bruslení a podobně. Platí zde: ‚Co se v mládí člověk naučí nebo se mu přihodí, ve stáří jako když najde.‘
Bolesti v oblasti kostrče se dostavují zvláště při prožívaných zklamáních, zlosti, neřešitelnosti situace, po různých traumatech nejenom tělesných, ale velmi často při nebo po psychotraumatech různého druhu.
“ (Str. 187)

Vlastně kromě obecných rad, jako je patnáctero dobrých návyků (např. „Zvykni si být vůči všem lidem stejně přívětivý.“ nebo „Zvykni si udělat to těžké a nesnadné nejprve“), a podobných zásad, je poselství knihy ‚přijít k autorovi do ordinace‘. Nasvědčuje tomu i opakovaná sebepropagace (léčím 45 let, provádím přes 40 alternativních diagnostických a terapeutických metod, ...).

Divně na mě působí mluvení o sobě v třetí osobě („autorem této teorie je Mudr. Jan Miklánek“) a vadí mi prosazování autorovy víry v boha všemohoucího. Tím nechci říct, že víra není důležitá, naopak, ale spiritualita je mnohem širší než křesťanství a psychosomatická publikace by s tím měla pracovat.

A poslední věc, příběhy a podobenství, třeba o tom, jak mu přišel do ordinace smutný pán, on ho posílal do cirkusu na představení světoznámého klauna Aragona a ukázalo se, že je to právě ten klaun, působí naivně až banálně. Mohlo se to stát, ale jako bych už tuhle pointu na mnoho způsobů viděl a četl...

Bohužel nikdo z lékařů na oficiální půdě, ani školští pracovníci, ani faráři v kostelech neřeknou nic o pravých příčinách, které předcházejí chorobu často o mnoho let zpět a od určitého věku (u každého človíčka je to jiná věková hranice) už jen dokapávají poslední kapky dávno se rozvíjejícího onemocnění. V životě mnohé prožijeme a člověk je vlastně (neslušně řečno, ale je to pravda) jakási životní popelnice, do které se doslova nastrká vše, co člověk prožije, včetně různých negativních emocí. To vše se napěchuje do popelnice života a ouvej, jednoho dne tato popelnice přeteče a to se právě projeví určitou nemocí! Jestliže však nehledáme příčiny, které onemocnění způsobily, potom léčíme pouze zevní fasádu tohoto problému, a nikoliv hloubku počátků tohoto určitého propuknutého onemocnění. Skutečný problém vzniku určitého onemocnění je totiž hluboko doslova zakopán v nitru této naší popelnice života.“ (Str. 23)

Sečteno a podtrženo – kniha poskytne úvod, ale v praxi moc nepomůže – leda tak, že přijdete k MUDr. Miklánkovi do ordinace. Porozumíte všem aspektům vlivu na zdraví, ale forma se vám patrně zamlouvat nebude. Cena knihy vybočuje z běžných mezí, obsah ne. Podruhé bych si ji nekoupil.

P.S. Tím ale nijak nehodnotím jeho lékařské a léčitelské umění; působil velmi věrohodně a kompetentně a do té ordinace bych se přijít nebál.

nakladatelství Tigris, Zlín 2014, ISBN 978-80-7490-051-8, cena 500 Kč

12345
1438729200000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online