Někde už jsem tu zmiňoval, že zajímavost a důležitost lymfatické soustavy mi ve školách trochu unikla, takže když jsem spatřil tuhle knihu – v podstatě náhodou -, ze zvědavosti jsem ji vzal.
Výsledek je dost rozporný; autorka jako terapeutka (a možná léčitelka?) má spoustu praktických zkušeností, ale také celkem dost nedůvěry v systém a náběh na konspirace. Jako příklad
Nejmenovaný nejslavnější bílý jogurt s masivní reklamou v televizích a nejoblíbenější u žen se zdravým Životním stylem, s údajnými živými kulturami, je pouze drahou a dobře udělanou reklamou, která zmanipulovala ženy po celém světě. Pravda je ale taková, že je to pouze obarvená bílá hmota plná škrobu, plísní, škodlivých látek a barviv. V některých zemích je už dokonce pro své škodlivé účinky zakázán. Jen u nás je hygienická kontrola a ti, kteří tento jogurt pouští do prodejních řetězců, těžce podplacena… (Str. 191)
No nevím, nevím, jestli se něco jmenuje jogurt, musí to být podle zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích v aktuálním znění vyhlášky č. 397/2016 Sb. O požadavcích na mléko a mléčné výrobky, mražené krémy a jedlé tuky a oleje (zdroj):
kysaný mléčný výrobek získaný kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsi pomocí mikroorganismů uvedených v příloze č. 1 k této vyhlášce, u kterého lze zvýšit obsah sušiny pouze přidáním mléčné bílkoviny, sušeného nebo zahuštěného mléka, nebo odebráním syrovátky, tepelně neošetřený po kysacím procesu,
Jako bílý jogurt lze označit všechny druhy jogurtu bez přidané ochucující složky.
Tohle všechno porušit a podplatit kontrolu… To asi opravdu ne.
Nebo ta neochvějnost se kterou odsuzuje psychology a psychiatry šmahem…
Nejsem absolutním zastáncem psychologů a psychiatrů. Mé klientky přicházejí právě od nich, kde se jen vypovídají, ale nic jim tam neporadí. V daném problému se nijak neposunují. Nepomohou jim jej řešit. Dobrých psychiatrů může být sotva 10%. Neuznávám je, pokud daný problém neprožijí, a i když jsou maximálně empatičtí, radí kraviny. Dle mě nejlépe pomohou jedině kartáři a kvalitní léčitelé, kteří se naciťují přímo na duši daného člověka. Na každého neplatí jedno a to samé pravidlo, a rady, které dávají psychologové jsou naučené z učebnic. Každá duše je jiná, cesta každého jedince je jiná, každý potřebuje jinou radu. Z vyprávění klientů se mi potvrzuje fakt, že psychologové jsou dobří jen pro ty, kteří se potřebují tzv. „vypovídat“, jinak nepomáhají. Musí se jít do hloubky problému a řešit to! (Str. 105)
Zpátky ke knize; první kapitola je obecný popis lymfatického systému, srozumitelnou formu a s nákresy. A zároveň seznámení s koncepcí textu. Každá oblast kromě samotného popisu zahrnuje
— Když budu hodně cvičit, tak zhubnu — OMYL!
Hubnutí není jen o pocení v posilovnách, ale stále jen o zdravé, čisté a průchodné lymfě. Proč tedy lidé nehubnou a naopak nabírají? Je to proto, že mají zatuhlou lymfu, která sama nezvládne další „várku“ škodlivin filtrovat, je-li ucpaná. Proto mají přeplněné uzliny hodně práce samy se sebou a sport nich vyvolává tzv. „vzdor“. Duchovní volání: „Proč tak urputně cvičíš a hledáš problém tam, kde není a neřešíš ho tam, kde je?“. Je to volání, že tudy cesta nevede. Tělo nám dává najevo, že sport „nechce, odmítá ho“, protože LS chce nejdříve vyčistit! Nemá sílu a vy po něm ještě chcete aby vydávalo tolik energie na cvičení. Fyzicky tělo, které je lymfou „přeplněné“ na sport reaguje tak, že se začne doslova více a více „nafukovat“ a vy si připadáte jako „balón“. Paradoxně si ještě více ubližujete. Zpevňujete sval dohromady s přeplněnou a těžkou lymfou. Proto i váha a kilogramy jdou nahoru. (Str. 194)
Nepřehlédnutelná je také grafická stránka, autorka intenzivně pracuje s tučným textem:
(já to nemám rád, tučný text mi odvádí pozornost od toho netučného – a já si zvýraznění důležitých věcí dělám sám).
Co všechno je obsahem, tj. přehled kapitol:
Jak jsem se pokusil nastínit zpočátku, kniha má celé spektrum informací, od věcných receptů až po spekulace či konspirace, a je tedy třeba hodně zkušeností a opatrnosti při výběru toho, co si z ní vezmete.
Odkazy:
BIČÍKOVÁ, Jitka. Otoky, lymfa a nejčastější ženské nemoci. Praha: JItka Bičíková, 2014. ISBN 978-80-260-6774-0.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.