Wuwejův zápisník

Andy Thomas: Konspirace - fakta, teorie, důkazy

18.10.2019 20:39, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Konspirace – fakta, teorie, důkazyKniha se sice pokouší vystupovat jako nezávislá studie, ale rozhodně se o nic takového nejedná. Autor je zastánce když ne přímo vybraných konspirací, tak alespoň jejich obhajování, konspirační teoretik. Jeho úzkostlivá snaha neustále obhajovat a přesvědčovat, že je v pořádku se konspiracemi zabývat, je všudypřítomná. A otravná.

Má problémy i s vyvážeností; shrnuje sice argumenty pro i proti, ale občas se nedostává prostoru na protivysvětlení druhého tábora. Krom toho často místo jejich argumentů uvádí také manipulativní pseudoargumenty, jako že zkoumat konspirace je neuctivé. To přece nemůže nikdo brát vážně, stejně jako ohánění se rostoucím množstvím lidí, kteří nějaké konspiraci věří.

Pokud nedošlo k přistání na Měsíci tak, jak tvrdí oficiální zprávy, na co už bychom se mohli spolehnout? Podle průzkumů však těch, kdo pochybují, zvolna přibývá a předchozí kapitoly ukázaly, že se začínají objevovat mnohé dříve zamlčované skutečnosti. Narůstající povědomí společnosti o sporných dějinných událostech může jen zvýšit ostražitost lidí k potenciálním snahám o překrucování pravdy, které se dnes děje všude kolem nás. (Str. 135)

Je to zkrátka obhajoba konspirátorů. Aspoň se ale zabývá informacemi protistrany.

Co se týče celkové stavby, šikovně postupuje od těch zcela jasných či potvrzených konspirací směrem k pochybnějším, a spoléhá na to, že když bylo možné tamto, proč ne i tohle?

Úplné detaily spiknutí nejsou tak důležité, význam tkví v tom, že se stalo nedílnou součástí národního kalendáře. Anglická historie je tak jednoznačně poznamenaná skutečností, že konspirace s velkou jistotou opravdu existují. A když tehdy, proč ne dnes? (Str. 67)

Přehled kapitol:

 • Co je to konspirační teorie? Kapitola prochází důvody, které lidi vedou ke zpochybňování některých událostí, všímá si typů konspiračních teorií, frakcí uvnitře frakcí stoupenců, snahy oficiálních míst a akademické scény o odsuzování nebo zesměšňování atd.
  Jádro problému je zřejmé: členové akademické veřejnosti i vyznavači konspirací mají mnoho zajímavých argumentů, ale nikdo nechce naslouchat názorům druhé strany. Akademické přehlížení důkazů podporujících konspirační teorie je samo o sobě podezřelé. Dlouhodobé kritizování staví zastánce konspiračních teorií do obranné pozice. (Str. 25)
 • Konspirace v dějinách – ukázky toho, že skutečná spiknutí byla v dějinách běžná, od starověku po alžbětinskou dobu (Spiknutí střelného prachu) – ale že i tehdy se objevovala i spiknutí falešná (Titus Oates).
 • Konspirace falešné vlajky – případy, kdy je nějaká akce vedená tak, aby byla připsána soupeři a poskytla záminku třeba k započetí války. Kapitola probírá potopení zaoceánského parníku Lusitania, Pearl Harbor, požár Říšského sněmu, loď Liberty nebo incident v Tonkinském zálivu.
 • Politické konspirace – v politice zuří boj každodenně a nedí divu, že se o své cíle pokouší všemi prostředky. Tady autor prochází známé případy jako aféra Watergate, přistání na Měsíci, zbraně hromadného ničení, Wikileaks apod.
 • Konspirace o úkladných vraždách – JFK a princezna Diana nemohou chybět, z novějších je tu zbrojní inspektor OSN Dr. David Kelly
 • 11. září a související konspirace – tragédie, kterou si všichni pamatujeme, je obestřená řadou rozporných informací; autor přidává i další případy, kde se spekuluje o útoku pod falešnou vlajkou – bombový útok v Oklahoma City, teroristické útoky v Londýně v roce 2005
 • Konspirace o mimozemských civilizacích – to je taková konspirační a záhadologická klasika. Roswell, UFO, plazí bytosti… Mimochodem tato kapitola je zpracovaná velmi pěkně.
  Obecným důsledkem všeho ututlávání a akademického pošklebování je to, že víra v návštěvníky z jiných světů přerostla v kolektivní šílenství – obrovskou psychologickou projekci z vnitřních záhybů masového vědomí, která vytvořila až halucinogenní, snadno ovlivnitelnou realitu. Tento přístup k věci není úplně fér, obzvlášť pokud bereme v potaz média, která mají na lidstvo velký vliv a tyto představy jim nasadila do hlavy. (Str. 251)
 • Konspirace o novém uspořádání světa – NWO, new world order, Bilderberg, okultní vlivy, teze vylidňování, sociálním programování, ohrožující chemii (chemtrails pochopitelně také)

S autorem souhlasím, že je v pořádku se konspiracemi zabývat. V historii dávné i nedávné se spiknutí odehrála, a hledat pravdu bychom měli v každém případě. Chtěl bych ale knihu neutrální, skutečné zkoumání teoretika. Popis konspirace, důvody/argumenty které vedly k jejímu vzniku (které ji podporují) a vysvětlení oficiálního proudu. Plus posouzení relevantnosti či důvěryhodnosti. Tahle taková není – ale pořád je s trochou opatrnosti dobře použitelná. Takže pokud si chcete trochu zpochybnit životní jistoty, podívejte se, kolik podivností dokázali konspirátoři najít…

Odkazy:

nakladatelství Volvox Globator, Praha 2014, ISBN 978-80-7207-907-0, cena 59 Kč (Levné knihy)

12345
1571423940000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online