Wuwejův zápisník

Jak žít minimalisticky (Klíč k soběstačnosti 10)

20.10.2019 21:17, Wu | knihy | komentáře -

obálka Jak žít minimalisticky (Klíč k soběstačnosti 10)O edici permakulturních příruček jsem neměl ani tušení, dokud tato – desátá – nepronikla do jednoho z mých oblíbených online knihkupectví. Zaujal mě už název, protože k minimalismu mám sklony (i když praxe pokulhává), a podtitul Recyklace, upcyklace, vědomá skromnost rozhodl.

V celém západním světě v poslední době sílí reakce na konzumní způsob života, naplněný vyděláváním peněz a jejich utrácením, kdy jsme reklamami a celkovou mentalitou soutěživosti neustále nucení nakupovat nové a nové věci a žijeme tak ve stavu neustálého stresu, ještě zvyšovaného přívaly informací z více a více kanálů. Navíc kvůli penězům trávíme většinu svého času prací, které nás nebaví. (Str. 7)

Sborník je rozdělený do čtyř částí.

Úvodem mluví o vztahu minimalismu a permakultury, přináší rozhovor s ředitelkou Institutu cirkulární ekonomiky Soňou Jonášovou a s autorkou Manifestu disfurtalismu Kateřinou Varhaník Wildovou o jejím životě v dobrovolné skromnosti.

Cirkulární domácnost o cirkularitě, úpravách domácnosti, o životě bez odpadu, ekologickém úklidu, přírodní kosmetice, sdílení a výměnách, zkrátka o úspornosti života.

Velký receptář upcyklace jsou konkrétní návody o znovupoužití vysloužilých věcí – textil a jeho další život, padesátka osvědčených tipů jak vdechnout nepotřebným věcem nový život apod.

Inspirace je pak informační servis – kde nakupovat udržitelně, novinky ze světa permakultury, obrazová inspirace s fotkami nápadů.

Forma článků je časopisová, ale není to na škodu – pro návod to postačuje a čte se rychle. A pokud jde o obsah, tak až na Taste waste a některé znovupoužité předměty je opravdu užitečný.

Tedy ono je samozřejmě užitečné i vaření z obvyklých potravinových odpadů nebo výroba pásku z pneumatiky jízdního kola, ale počkal bych s tím až na postapokalyptický svět. Do té doby se obklopovat odpadky je spíš ideologie, raději budu kupovat kvalitní věci, opravovat je a mít funkční co možná nejdéle.

Každopádně neváhal jsem a dokoupil si na webu Permakultury CS i starší čísla.

vydává Permakuturua (CS), Brno-Bystrc 2018, ISBN 978-80-906852-2-2, cena 180 Kč

12345
1571599020000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online