Kniha má podtitul „Jak vyrobit pacienta“ a motto z Voltaira „Lékař je člověk, který podává léky, o nichž ví jen velmi málo, k léčbě nemocí, o nichž ví ještě méně, lidem, o nichž neví vůbec nic.“ Jak jistě tušíte, je to čtení ironické a kritické – ale také strhující. Už úvod vás ujistí, že MUDr. Hnízdil není jen tak obyčejný člověk. Všechny jeho „aféry“, kterými za svůj život prošel – návrh školícího centra prostituce, práce dopingového kontrolora a postupné prozření, že když už nejde o sport, měli bychom to otevřeně uznat, potírání šarlatánů v Sysifu a zjištění, že i když jsou to nesmysly, přesto fungují – ukazují nezaujaté přemýšlení a schopnost změny světonázoru. Nakonec tedy zakotvil u celostního pohledu na člověka a u psychosomatiky.
„Jestliže ale společenské konvence útěk ani boj nedovolují, tíživou životní situací spuštěná stresová reakce se obrátí proti člověku. Do ordinace pak s bolestí hlavy a zad, závratí, pískáním v uších, bolestí břicha, svíráním u srdce, těžkým dechem, chronickou únavou, zhoršenou obranyschopností a dalšími obtížemi přichází matka samoživitelka vyčerpaná péčí o svoje dvě děti, přetížený manažer nebo člověk zoufale hledající zaměstnání. Přestože mají podobné příznaky, jejich příčina je odlišná. Osudu pacienta neznalý a přísně biologicky orientovaný lékař pak vrší výsledky objektivních vyšetření, aby zjistil, co všechno pacientovi není, nikoliv ale to, co mu doopravdy je. Pokračováním špatně určené diagnózy je neúspěšná, a často dokonce poškozující léčba, která jen dočasně potlačuje tělesné projevy, nepostihuje však skutečnou příčinu obtíží. Pacientovi poskytuje iluzi léčení, umožňuje mu, aby v neřešené stresující situaci ještě nějaký čas setrval. Z dočasné funkční poruchy se postupně stává vážná nemoc, jejíž pojmenování už není nijak obtížné. Pacient trpí migrénou, vysokým krevním tlakem, astmatem, vředovou chorobou žaludku, ischemickou chorobou srdeční nebo chronickým únavovým syndromem.“ (Str. 105)
Zejména první část, „Návštěva v ordinaci“, ve které autor nešetří příklady ze své praxe, je fascinující. Neuvěřitelné, co se může stát, jak neznalost a důvěra pacienta a mechanistické chápání jeho lékaře dokáží zdevastovat tělo i duši. Ale ještě neuvěřitelnější je, co všechno se zásahem psychosomatiky a pochopením souvislostí dokáže napravit...
Následující část, „Prášky a prachy“, se opírá do obchodu s nemocí a do lékařského penězovodu. Léčení je byznys, čím více výkonů, tím lépe, pacient je sice důležitý, ale nikoliv jako člověk, ale jako zdroj...
„Tahle země přestává být nejen pro doktory, ale také pro pacienty. Jsou léčeni na nemoci, které nemocemi vůbec nejsou, užívají spousty léků na obtíže, které to vůbec nevyžadují. Nadměrná lékařská péče ničí jejich zdraví. Hrozby odchodu většího počtu lékařů do zahraničí se nenaplní. Penězovod se nesmí zastavit. Mohl by totiž padnout mýtus o nepostradatelném a všemocném zdravotnictví. Mohlo by se ukázat, že spousta lidí lékařskou péči vůbec nepotřebuje. Když v sedmdesátých letech minulého století stávkovali lékaři a sestry v Izraeli, snížila se v 'postižených" oblastech úmrtnost na polovinu. Podobně tomu bylo v hlavním městě Kolumbie Bogotě. Během dvaapadesát dnů trvající stávky tam klesla úmrtnost o pětatřicet procent.“ (Str. 121)
Další části:
Kniha je soubor článků, úvah a esejí, které vyšly v tisku, převážně v Lidových novinách, občas v Hospodářských nebo Zdravotnických.
„‚Zdraví je stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, ne pouze absence choroby nebo tělesné vady,‘ říká definice Světové zdravotnické organizace (WHO). Nejsem si jistý. Úplná tělesná, duševní a sociální pohoda je zbožné přání. Zdraví v žádném případě není stav. Je to nepřetržitý proces, schopnost reagovat, zvládat složité životní situace, být vyrovnaný sám se sebou a s okolním prostředím. Pokud má člověk k řešení problémů dost vůle a sil, je zdravý. Když začne vůli ztrácet, je mu ne-volno. Když už problémy zvládat nemůže, je ne-mocný.“ (str. 127)
K ostatním publikacím o psychosomatice je to další výborný doplněk, další úhel pohledu. Není to encyklopedie ani příručka, soustředí se na světonázor, údernou formou vám zformuje chápání celé problematiky i jejího kontextu. Otevře oči.
nakladatelství Lidové noviny, Praha 2014, ISBN 978-80-7422-067-8, cena 229 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.