Wuwejův zápisník

Eric Harrison: Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli

05.03.2015 00:10, Wu | knihy | duše | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysliJestliže minule jsem popisoval knihu, soustředící na jednu konkrétní meditaci a učící ji podrobně a do hloubky, tato patří do druhé skupiny. Je to přehled možností, rádce a zásobník pro každodení použití. A je to ten nejlepší rádce, jakého si můžete pořídit!

Je totiž napsaná pro moderního člověka, neobsahuje žádný balast a ukazuje, jak zařadit meditaci do každodenního života; „jak meditovat kdykoliv a kdekoliv“ (podtitul).

Začíná se velmi zlehka, třemi oddechnutími. Bleskovou meditací, kterou můžete „praktikovat kdekoliv, kdykoliv, v jakékoliv poloze a při jakékoliv činnosti“ (str. 23). Je to opravdu jen pár vteřin a účinek pocítíte okamžitě (mohu potvrdit). Ve stresu člověk dýchá mělce a povrchně, a takovéto vědomé a cíleně hluboké oddechnutí je přímý protiklad, který pomůže napětí uvolnit.

Já Tři oddechnutí praktikuji pokaždé, když vstanu a mám někam jít. Nejčastěji když vystupuji z auta nebo odcházím z domu. Po delším sezení je mé tělo obyčejně trošku rozlámané a dýchání omezené. Postavím se a při prvních krocích provedu tři oddechnutí, čímž se upraví správné držení těla a uvolní dech. Tato blesková meditace také zažene všechny myšlenky, vyčistí mysl a připraví mě na další činnost.“ (str. 23)

Jak na to? Je to jednoduché:

Zhluboka se nadechněte, vnímejte,
jak se rozpíná vaše břicho a bránice.

Úplně vydechněte. Nechte všechno odplynout.

Zadržte dech v pauze před nádechem,
vnímejte, jak se vaše břicho uvolňuje.

Setrvejte v dechové pauze, dokud
se opravdu nemusíte nadechnout.

Dvakrát zopakujte.

Všimněte si, že každý další dechový cyklus bývá hlubší než předchozí. Tři nebo čtyři cykly obvykle postačí.

Vraťte se k přirozenému rytmu dechu,
uvědomte si, v čem je odlišný.
“ (Str. 23)

Takto naladěni prvním úspěchem se budete postupně dostávat k dalším a dalším technikám.

Zatím nejlepší kniha o meditacích, kterou jsem četl, perfektní přehled a tipy pro současnost. Vřele doporučuji!

Při pohledu zvenčí nepřipomínají meditace uvedené v této knize ani přinejmenším 'skutečné' meditace. Nevyžadují změnu vašich zvyklostí, nepotřebujete k nim žádné zvláštní místo, dokonce ani čas a už vůbec nemusíte být oddaní žádné duchovní tradici. Protože je praktikujete během svých běžných činností, jsou v podstatě neviditelné. Čím se tedy meditace během jídla liší od běžného jedení?
Klíčem k meditaci je stav mysli. Když při jídle přemýšlíte o spoustě dalších věcí, prostě jen jíte a moc si u toho neodpočinete. Když se ale při jídle budete vědomě koncentrovat na všechny smyslové vjemy, rychle se uvolníte, vaše mysl se pročistí a zklidní. To je meditace.
“ (Str. 144)

(Předpokládám, že překonat ji může jen „Jak jednoduše meditovat každý den“ – druhá kniha od stejného autora (také na ni dojde.)

nakladatelství Grada Publishing, Praha 2011, ISBN 978-80-247-3768-3, cena 219 Kč

12345
1425510600000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online