Wuwejův zápisník

Jon Kabat-Zinn: Život samá pohroma

21.06.2018 20:16, Wu | knihy | komentáře -

obálka Život samá pohromaKniha „Život samá pohroma“, v originále „Full Catasthrophe Living“, je jistě základní a převratné dílo o mindfulness (meditace všímavosti) v západním světě, už jen proto, že ukazuje její účinky na skutečných příkladech. Je ale také zatraceně nudná, tedy alespoň pro mě. Naznačuje to už samotný začátek, kde je Předmluva, Úvod k druhému vydání a Úvod: Stres, bolest a nemoc: jak čelit naprosté pohromě, a to vše na plných čtyřiceti (!) stránkách. Nastavený trend opustí až ve čtvrté části, která se zabývá využitím meditace všímavosti a jejíž kapitoly jsou čtivější. Práce s fyzickou bolestí: bolest nejste vy. Čas a časový stres. Stres z lidí. A tak dále.

K obsahu – kniha popisuje metodu pro snižování stresu pomocí meditace, program MBSR, který autor vyvinul na své Klinice pro snižování stresu. „(...) využívá funkční prvky buddhistické meditace a jógy pro léčbu chronického stresu, bolesti, úzkosti a dalších psychosomatických obtíží. Program MBSR dnes využívá přes 720 zdravotnických zařízení po celém světě.“ (text na záložce).

  • První část („Praxe všímavosti: věnujeme pozornost“) představuje samotnou metodu a její fáze. Naučíte se využívat dech, meditovat vsedě, dělat body scan, cvičit prvky z jógy, meditovat v chůzi a postupně zařazovat uvědomění do každodenního života.
  • Druhá část („Paradigma: nový způsob uvažování“) se točí kolem východisek, mluví o celistvosti, iluzi oddělenosti, o uzdravování, o provázanosti mysli a těla, o vlivu myšlenek a emocí.
  • Třetí a čtvrtá část („Stres“ a „Využití: pusťme se do naprosté pohromy“) probírají problémy ze všech stran – stres z rolí, z lidí, bolesti, spánkový stres, stres z jídla, ze světa – a ukazuje, jak při nich meditace pomáhá.
  • A konečně v páté části („Cesta uvědomování“) zjišťujeme, jak v praxi pokračovat, jak ji udržovat formálně i neformálně, při běžných činnostech.
  • Knihu doplňují doslov, poděkování, rejstřík a jako přílohy deníky uvědomování, seznam literatury, použité zdroje a odkaz na CD s vedenou meditací ke stažení.

Uvážíme-li stěžejní úlohu těla v léčebném procesu a kolik bolesti či zranění snese, není překvapivé, že věnujeme tolik pozornosti dechu, který můžete chápat jako most mezi svým tělem a emočním životem. To také vysvětluje, proč MBSR začíná dvěma týdny každodenního cvičení body scanu, proč se tak systematicky ladíme na počitky v různých oblastech našeho těla, proč zaměřujeme pozornost na takové základní věci, jako jsou jídlo, chůze, pohyby těla, natahování končetin. Všechny uvedené podoby naší tělesné zkušenosti jsou branou, kteoru můžeme od počátku zachycovat záblesky naší vlastní celistvosti. (...) S pokračující praxí můžeme žít celistvěji každý den, z okamžiku na okamžik. Začneme se dotýkat vlastní celistvosti, žijeme s vědomím propojenosti s ostatními, s vějším světem, ve kterém se pohybujeme, i s životem samotným. Cítíme-li se celistvě, třeba jen na krátký okamžik, hluboce nás to posiluje. Když čelíme stresu a bolesti ve všech jejich možných formách, je to náš zdroj uzdravování a moudrosti.“ (Str. 212)

Asi nejcennější jsou popisy případů z praxe; prakticky vše je dokumentované příběhy lidí, kterým meditace pomohla se zdravotními příznaky, stresem, smutkem, vztekem. Pokud o meditaci pochybujete, Jon Kabat-Zinn vás přesvědčí.

Když se tak dívám na logickou stavbu knihy a její úplnost, musím připustit, že vlastně nemá chybu. To, jak zdlouhavě na mě působila, je patrně dané ostatní literaturou, kterou jsem kolem meditace a stresu přečetl. Jsou v ní knihy návodnější, knihy stručnější (Harrison), zdravotní přínosy jsou zase jinde (Velká 5, Psychosomatická prvouka), takže tento souhrn, přestože je komplexní a informacemi nabitý, mi toho příliš nepřinášel.

Jestli je vhodný pro vás, budete muset zkusit sami. A pokud ano, máte na dlouho co číst (má 600 stránek).

Odkazy:

nakladatelství Jan Melvil publishing, Brno 2016, ISBN 978-80-7555-012-5, cena 599 Kč

12345
1529604960000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online