Wuwejův zápisník

Meditace za volantem

17.04.2014 00:16, Wu | duše | komentáře -

V komentářích pod článkem o meditaci a také na twitteru jsem zmínil, že i za volantem se dá meditovat. Což vzbudilo údiv a poznámky o nebezpečnosti. Nebezpečné to není, je ale nutné upozornit, že meditací je spousta druhů a do auta se rozhodně nehodí každá.

Samo řízení je záležitost automatismu, tím se nemusíme zabývat, jde o mysl. Roztěkanost, rozhovor nebo dokonce telefonování, to všechno vede ke snížení pozornosti a riziku nehody, a tak je jasné, že meditace musí jít opačným směrem – soustředit pozornost na přítomnost.

Používám dvě metody.

Cílené uvědomování si celého okolí – místo tříštících se myšlenek se soustředím abych viděl a věděl o všem, o autech a jejich chování za mnou, o blížící se křižovatce, o srnkách na poli, o chodcích a psech na chodníku, o rychlosti auta blížícího se ke křižovatce.

(To samozřejmě patří ke správnému řízení a není to žádná zvláštnost; meditace se z toho stává tehdy, když to děláme vědomě, když se tím vytřepou rozbíhající se myšlenky, zpomalí dech...)

Soustředění se na plynulost jízdy – dbám na to, aby řazení bylo plynulé a pokud možno neznatelné, aby rozjezd i brždění bylo bez prudkých změn rychlosti, abych po silnici nelétal ze strany na stranu, zkrátka aby auto plulo v čase a prostoru. Tak, jak jsem kdysi zažil v autobusu. A samozřejmě opět – vyčištěné myšlenky, zpomalený a uvolněný dech...

12345
1397686560000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online