Wuwejův zápisník

Vladimír Páral: Profesionální žena

25.02.2023 14:18, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Profesionální ženaBarvité až barvotiskové vyprávění o mladičké a pohádkově krásné dívce Soně, která jako sirotek v zapadlém hotelu Hubertus otročí svým příbuzným Volrábovým, se rozvíjí v dobrodružný život ve stylu Angeliky.

Soňu nejprve zachrání Ruda Mach, prototyp síly a „mužnosti“ se všemi negativy – totální nezodpovědnost, nespolehlivost, dobrodružnost atd. Protože ji ale – pochopitelně – po pár měsících opustí, musí Soňa potupně přijmout nabídku Volrábových a zase se vrátit. Z dalšího „květinového večírku“, kde Volrábovi prodávají její polibky, ji zachrání tajemný neznámý, Manuel Mansfeld, a odváží ji do libereckého hotelu Imperial.

Pozorně jsem se učesala, a protože Manek stále nešel (a abych byla svěží pro něho), položila jsem se na záda a hleděla na sebe do sklopeného zrcadla. Za chvíli přijde za mnou muž, který mne miluje.

Jaký on je? Něžný, chápavý, laskavý, moudrý, veselý, zasněný, smutný, jemný, rafinovaný, chytrý, kultivovaný – je pohádkový. Muž, který viděl Mount Everest a princ, který si mne odvedl –

Dívala jsem se na sebe do zrcadla po tom dlouhém dni, který znamená víc než těch devatenáct let před ním. (Str. 139)

Do Manuela se Soňa bezhlavě zamiluje, idyla je ale rychle zpřetrhána když Soňu unese mladý inženýr Jakub Jágr. Soňa vzdoruje, posléze se poddá, po jejím útěku a návratu ji Jágrova rodina týrá, tajemný Manuel je s ní ale stále v kontaktu a dává jí instrukce.

Následuje další útěk a nový život, Soňa získává prestiž a pozice; vždycky to bere s plným nasazením, vždy se pro úkol svého muže zcela obětuje.

Jak mi to báječně jde… jako bych pro to byla zrozená. Však je to teď má práce tady a mé povolání… (Str. 98)

A tak dál, až k překvapivému rozuzlení – které je opět tak absurdní, že ke všemu ostatnímu dokonale zapadá.


Postavy jsou tak vyhraněné, že je na první pohled vidět, o jakou jde parafrázi a parodii brakové červené knihovny. Volrábovi jsou prototyp hamižných hoteliérů, kteří pro svůj zisk udělají cokoliv (a krátké průhledy do jejich minulosti za války to jen potvrzují), Ruda Mach jako absolutní macho (jaká náhoda s tím jménem!) bez zodpovědnosti, samotná Soňa jako krása, nevinnost a odhodlání (i přes její údajné čtyři osobnosti se chová pořád stejně konzistentně – oddaně).

To i to i to i to. Já jsem totiž čtyři: kromě té obyčejné Soni jsem ještě Soňa-Marie (mírná, něžná, bezbranná a radostně sloužící), dále Soňa-Marikka (vyzývavá, smělá, hazardní, divoká) a pak Antisoňa (ta říká vždycky tu nepříjemnou část pravdy). A tyhle čtyři holky se ve mně hádají a perou a vždycky ta, která je momentálně navrch, mě někam dostrká, obyčejně tam, kde být ani moc nechci… (Str. 79)

Ale protože je to Páral, román rozhodně nezůstává u základní roviny, ta je jen pro prvoplánového čtenáře. Čtenář zkušenější má bohaté možnosti, čeho si všímat. Může studovat jména – macho Mach; alter ega Vladimíra Párala Lanimír Sápal spisující svůj budoucí román (o dobrodružstvích Fantomu krásy, krásné Sonie) a Kazimír Drápal vládnoucí knihovně Kotexu. Může sledovat zákonitosti brakové literatury s vyhrocenými zlomy. Může si všímat, že ono převrácení literatury v realitu, stvoření živé románové postavy, souvisí jak s Paní Bovaryovou (tu také „stvořily“ brakové romány), tak – nepokrytě – s Pygmalionem.

Sonin souhlas s únosem dotvrdil platnost mé hypotézy a v jejím duchu jsem upravil své chování k Soně po dobu našeho společného libereckého pobytu v komponovaném stylu Dumas – Remarque – dívčí románky. Vtomto počátečním stadiu jsem přirozeně musel pracovat se vzory, které rezonují s čtenářským podvědomím naivního děvčete. (Str. 293)

A stejně jako v něm, přestože podmínky byly falešné, růst byl opravdový a Soňa je teď opravdová „profesionální žena“.

všecky je už znám, vím, co chtějí a co potřebují, co si o sobě myslí a jaký dojem chtějí vzbudit a jak s nimi zacházet, povzbuzovat je i tlumit, poslouchat je i nepozorovaně ovládat, a snad i to, jak je učinit šťastné (Str. 221)

I dnes je tahle kniha zajímavá a čtivá a svým způsobem vzdává brakové literatuře hold.

Odkazy:

PÁRAL, Vladimír. Profesionální žena. Praha: Městská knihovna v Praze, 2019. ISBN 978-80-7602-641-4.

12345
1677331080000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online