Wuwejův zápisník

Jafff: Cesta krve - Kat

08.08.2009 23:23, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Jafff: Cesta krve - KatJiří Kulhánek prohlásil Cestu krve za uzavřenou kapitolu, její reprint údajně nepovolil - a přitom téma rozehrál dokonale. Maxmilián sice zvítězil nad Ruffusem a obsadil jeho sídlo, ale mimozemšťané se mají vrátit pro další vojáky. Co bude dál?

Když bylo jasné, že od autora další pokračování nepřijde, napsal Jafff třetí a poslední díl sám. Pochopitelně jsem k němu přistupoval s obavami - povede se mu navázat? Bude mít kniha stejný styl? A bude všechno ještě držet pohromadě? Už prvních pár odstavců ukazovalo, že minimálně po slohové stránce budou obavy opodstatněné. Byly takové... neobratné. Trochu mě to zklamalo, stejně jako první scéna s překračováním řeky. Ovšem to bylo poslední místo, kde jsem byl zklamaný, s postupem času se styl výrazně vylepšil a na konci si vůbec nejsem jistý, jestli bych dokázal Jafffa od Kulhánka rozeznat. Stejně akční scény, stejný humor, srovnatelné dialogy:

'A jo vlastně' zarazil se Ten druhý, 'takže to znamená, že lidstvo je v tomhle směru sto let za opicema, teda za emzákama, že jo?'
'Jo, tak nějak,' přikývnul jsem, 'ale zas si to tak neber - podívej se kolem, co se nám povedlo.'
Okolní scenérie plná ohořelého mimozemského materiálu a upečené zelenošedé krve opravdu leccos vypovídala o lidském umu (...)

I dějové zvraty, jakkoliv jsou odvážné, do obrazu zapadají. Souběžně s Maxmiliánem útočí i protivníci mimozemšťanů? Taktika je univerzální. Funkční raketoplán? Proč ne, když vytvoření mrtváků nevedlo k žádným tragédiím a tudíž muselo zahrnovat i povel "zabezpečte všechnu techniku". Že v útocích na mimozemšťany hraje téměř výhradní roli samoučící se počítač a jeho umělá inteligence je také jasné, jednotlivý člověk by na něco takového neměl schopnosti. Velký prostor dostal Ten druhý, dokonce se na pár chvil dostal ke kormidlu, ale nejvíc oceňuji Kulhánkovské provázání dalšími jeho knihami. Např. mimozemská rostlina-potrava je pojmenovaná tatrgel a bůh Cizinců, nesmírně mocná bytost, by nám také neměla být neznámá. Obojí se objevilo v sérii Divocí a zlí. A pak samozřejmě vítám doplnění a vysvětlení nevyřčených otázek prvních dvou dílů - jak byli lidé ovládnuti, jak mrtváci fungují, jaké jsou mimozemské technologie...

Shrnuto a podtrženo: Jafffova Cesta krve - Kat je důstojným pokračováním a završením celé série.

P.S. Některé diskuze pod knihami Martina Moudrého naznačují, že by se za přezdívkou Jafff mohl skrývat on a Kat by měla být jeho prvotina. To by vysvětlovalo i postupné vylepšení stylu.

12345
1249766580000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online