Wuwejův zápisník

Martin Moudrý: Temné záblesky

29.12.2009 08:05, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Martin Moudrý: Temné zábleskyAutorova prvotina Kat, dokončení Kulhánkovy Cesty krve, se mi po počátečních rozpacích nad slohem docela líbila. Dospěl jsem k závěru, že s dostatkem napsaného textu se jeho styl vytříbil a že bych si mohl přečíst i něco dalšího. Jaký omyl...

Temné záblesky jsou kniha druhá a jazyk je ještě horší, je naprosto nesourodý. Najdeme vedle sebe bodrá hovorová slova i slova spisovná či přejatá, zdrobněliny i silácké výrazy. To by nemuselo vadit (kdyby to mělo nějaký smysl), ale tady jsou naprosto bezúčelně, naházená na jedné hromadě: ženština, fascinovaně, tlapka, razantně, holka, rázem, tím pádem (ze stránek 34 a 35).

Nejen slovní zásoba, ale i větná stavba je problematická, slova a fráze se opakují, když „probleskne“ myšlenka, tak alespoň dvakrát nebo třikrát, z obratů „na jednu stranu ..., na druhou stranu ..., takže ...“ se po čase dělá nevolno.

Napadlo mě při tom, jak je ta dnešní ultrahubená móda najednou užitečná - holka vážila tolik, jako by byla uvnitř úplně prázdná.
Když jsem ušel asi tři sta metrů, musel jsem názor na dnešní stravovací návyky razantně přehodnotit. Nikdy jsem sice nesledoval, čím tak ultrazdravým se to moderní lidé živí, ale ať je to co chce, má to velice zajímavé vlastnosti. Pokud se člověk nedotýká nohama země (jako když ho někdo třeba nese), začne hmota tak nějak hutnět. Alespoň Eliška mi připadala každým ušlým metrem těžší a těžší. Ať si fyzikální zákony říkají, co chtějí.
Pak se stalo něco, co mi dalo na gravitační problémy rázem zapomenout. Vyškrábal jsem se zrovna na jakýsi kopec plný ujíždějící sutě (a pěkně při tom funěl), a tím pádem získal dobrý výhled do kraje.
“ (str. 34)

Lidový až primitivní jazyk mě ničil natolik, že jsem se dál než na stránku 43 nedostal, takže z děje nastíním jen úvodní zápletku. Hlavní hrdina, Tibor Lánský, je nezaměstnaný a po návratu z pracovního úřadu se rozhodne zastavit se v hospodě. Podivné úkazy na obloze, jasné světelné body, a z nich pramenící nervozita jej ale nenechají dlouho vysedávat, takže první dopad "meteoritické bomby" ho zastihne na ulici. Když bombardování skončí, ocitáme se v postapokalyptickém světě...
(Mimochodem první kapitola se jmenuje také Začátek konce, stejně jako v Cestě krve a v Kronice konce světa.)

Recenze jsem našel tři: pagi, Michael Střelec Pešťák, Wojta Běhounek. Všechny vyznívají stejně; pokud si přesto někdo troufáte, kniha s výraznou slevou čeká v mém bazaru.

12345
1262070300000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online