Wuwejův zápisník

Krtek a konec civilizace aneb Postapokalypsa pro děti

26.04.2010 23:19, Wu | kultura | komentáře -

Nakoupil jsem všech pět DVD s příběhy o krtkovi a postupně je zhlédl. Kromě údivu, že sérií bylo tolik a že jsem jich půlku nikdy neviděl, kromě překvapení nad naturalismem notně profláknutého dílu s krtkem porodníkem, jsem také užasl nad půlhodinovým dílem „Krtek ve snu“.

Na začátku se krtek vetře k muži, který má všechno automatizované. Opravu vozidla, otevírání dveří, jezdící pásy v pokojích, mycí a masážní přístroj, výrobu a servírování jídla i dopravu do křesla před televizi. Tam spočívá každý večer a v den, kdy se setkal s krtkem, se mu zdá sen.

Jede autem a proti nemu proudí spousta aut, tažených koněm nebo krávou. Diví se, pak se směje, ale když mu dojde benzín a skončí u pumpy, dozví se, že benzín není. Nezbývá než najmout vozku a nechat se dotáhnout domů.

Auto tažené krávou

Doma také nic nefunguje. Voda neteče, topení netopí, automatické servírování neservíruje, telefon nevyzvání... Muž se rezignovaně usadí do křesla. Přichází zima, padá sníh, muž se postupně obléká, ale to nestačí. Naštěstí ještě předtím, než zmrzne úplně, se objeví krtek. Z parket postaví hranici, zapálí a připomene, že oheň je jistota. Spolu pak naštípají nábytek, z konzerv uvaří jídlo a s postupujícím časem pomalu pustnou.

Kotlíkaření v obýváku

Zvířátka ani tolik ne, ale pán domu je čím dál tím zarostlejší. Pomalu se změní v divocha. Uvidíme výrobu improvizovaného oblečení, vytvoření oštěpu, lov na zdivočelou kozu, využití staré kamenné sekery...

Zpustlý lovec s oštěpem

Příběh sice končí probuzením, ale když jede muž natankovat auto, benzín není. A krtek táhne kolem kamennou sekeru...

Líbila se mi spousta věcí:

  • promyšlený příběh; dokonce po vzoru velkofilmů nezapomněl ani na otevřený konec a náznaky, že sen mohl být věštecký
  • že se autoři nebáli téma konce civilizace vůbec zpracovat do dětského seriálu, a že se jim to povedlo.
  • Připomínka, že si lze poradit i v takové situaci a že není třeba hned házet flintu do žita.
  • Užitečné rady, třeba že oheň v místnosti potřebuje komín nebo že kozu sice lze ulovit, ale že živá je užitečnější po delší dobu.
  • Vědomí, že konec civilizace nejspíš půjde ruku v ruce s klimatickými extrémy (zima, sníh až po střechu nebo naopak tropický prales).

Dům prorostlý stromem a slon opodál

Dětské seriály zkrátka umí překvapit.

12345
1272316740000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online