Wuwejův zápisník

Jiří Kulhánek: Stroncium

20.01.2007 15:58, Wu | knihy | komentáře -

Jiří Kulhánek: StronciumDlouho očekávaný titul před Vánoci konečně dorazil na trh a takové nabídce nelze odolat. Co nám tedy mistr strhující akce a neodtrhnutelných knih naservíroval tentokrát: nezničitelného hrdinu, ještě nezničitelnější nepřátele, potoky krve, ale hlavně velice zajímavý postapokalyptický svět.

Když v červenci 2015 začalo v Evropě sněžit, lidé nevěřícně vycházeli do ulic a TV zpravodajství bylo plné koulujících se dětí, zasněžených plováren a nabouraných automobilů.
Stále sněžilo.
A sněžilo.
Za první týden zemřelo deset miliónů lidí.
A sněžilo.
Teď už na celé planetě.
Do konce srpna zemřely čtyři miliardy lidí. Mnozí se v mnohametrových vrstvách sněhu prostě udusili.
V polovině září ožily sopky na většině tektonických zlomů. Prý to bylo prudkou změnou zátěže kontinentálních ker. Jestliže doteď se od bělostného povrchu většina slunečních paprsků odrazila, nyní popel a dým ve stratosféře zatáhly oponu nadobro.
teplota klesla na průměrných devadesát stupňů Celsia pod nulou.
“ (str. 66)

Teď si říkám, proč ne 2012, kdy má skončit Mayský kalendář :)?

Prvních sto stránek jsem se každou chvíli musel vracet a listovat, abych si připomněl, co která zkratka znamená a kde vlastně jsem. NMD jsou nemendělejevovské prvky, VM vlastník médií, TZ technický zaměstnanec nebo také technozombie ...

Cynických hlášek, které ke Kulhánkovi neodmyslitelně patří, je až nepřeberné množství, tentokrát si opravdu dal záležet. Nějaké ukázky:

 • Slečna Hayesová vrávorala a kolem ní ječeli a vířili šťastní lidé - ti méně šťastní leželi a byli velmi tiší.“ (str. 62)
 • Na těžkých odstřelovačských puškách je složité, že projektily létají daleko rychleji než zvuk - je to složité hlavně pro cíl.“ (Str. 80)
 • ... jenže přistát touhle rychlostí, tak má kariéra tajného agenta dynamicky přejde v kariéru impaktního kráteru.“ (str. 244)
 • Ostrá pozornost mé rotační zbraně Svobodné trochu rozptýlila.
  Po okolí.
  “ (str. 329)
 • V očích měl tolik inteligence, že jsem se musel podívat ještě jednou, jestli jsem něco nepřehlédl.“ (str. 410)

Skvělé jsou narážky na současnou konzumkulturu:

 • Při archeologickém průzkumu trosek předledových měst byly objeveny tuny poničených záznamových médií, a zaměstnancům Archeologického ústavu se je podařilo (a stále daří) zčásti rekonstruovat. Proto už dlouho známe filmová díla předledové doby jako Star Wars, Matrix, Tarzan & Jane, Killhead, Alien versus Predator, Spider-Man versus Predator, Ježíš versus Predator, Predator versus Godzilla, Ježíš versus Godzilla, Ježíš versus Adolf Hitler, Adolf vrací úder, Ježíš & Predator versus Waffen SS, Tarzan versus Jane... v archeologické nomenklatuře se tomuto období říká Pozdní kultura versus filmů.“ (str. 71)
 • dávali sedmsetšedesátýprvní díl seriálu Zchátralí a zteřelí - tenhle seriál dávají pořád dokola, šest dílů denně, aby si všichni dostatečně uvědomili ...“ (str. 407)
 • 'JOBUGELLA! Nový řasový jogurt s extra velkými kousky tykadel! Mnoho proteinů! Mnoho chutí! Mnoho nevšedních zážitků! Křupavé! Křup křup - zdravý zub! Kupte deset JOBUGELL a vyhrajte zájezd do sedmistého patra AE Centrální'“ (str. 343)

A můžete si být jistí, že konec vás překvapí. Kdo je vlastně čí loutka a existuje vůbec svobodná vůle? Symbolické je, co si na konci hlavní hrdina "svobodně" objedná k jídlu...

Co bych k tomu ještě dodal? Že jsem těch 467 stránek přečetl zhruba za tři dny? Přečtěte si o Stronciu také tady:

12345
1169305080000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online