Wuwejův zápisník

Jiří Kulhánek: Noční klub 1

19.12.2009 23:59, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Jiří Kulhánek: Noční klub 1V knize Noční klub se Jiří Kulhánek vrátil k osvědčenému konceptu upírů známému z prvotiny Vládci strachu a zasadil jej do současnosti. A přidal přitažlivou tajnou podzemní organizaci.

Naše společenstvo umožnil založit Přemysl II. Otakar - slavný český král - roku dvanáct set sedmdesát čtyři. Jeden můj předek mu s pomocí neznámého bojovníka za­chránil život při přepadení a král jim za to věnoval pozemek v Praze a královský patent na ,potírání zla'. Byla to neklidná doba plná bezpráví, proto i práce bylo mnoho. Pak osvíceny král zemřel a novému vládci se křivda a nespra­vedlnost stala způsobem udržení moci - tehdy se předkové rozhodli, že v takové zemi nechtějí žít, ale zároveň se rozhodli, že ji nechtějí opustit - tak vzniklo Souručenstvo. Jak běžel čas a zákony stále víc a víc stranily mocným a stávaly se stále nepřehlednějšími, kluzčími, všeohebnými a pro běžného občana nevysvětlitelnějšími, Souručen­stvo určilo několik jednoduchých pravidel a začalo trestat ty, kteří je překračovali. A tak je to dodnes: uklízíme špí­nu, kterou by Češi zavírali do nemocnic a do vězení, léčili ji a propouštěli za dobré chování. Jen jméno společenství bylo změněno, protože Souručenstvo je příliš archaické slovo, které přitahuje pozornost - proto Noční klub.

Kdo z nás si nad zprávami nikdy nepomyslel, že ... právo má příliš pružné mantinely?

Hlavní hrdina, Tobiáš, je ve svém veřejném životě spisovatel. Jeho prvotina, kniha o upírech, měla docela úspěch. A při událostech, popisovaných v Nočním klubu, sbírá materiál pro další knihy. Když se mu při mučení ozve druhé já, Ten druhý, pomyslí si, že by se v knize vyjímal a že ho možná dá jako společníka k jednomu sympaťákovi, který zůstane na Zemi sám a proti všem.

'Nevěř knihám, hochu, nevěř,' řekl můj vnitřní pozorovatel - začíná se poslední dobou nějak osamostatňovat. Musím mu říci, aby si to poznamenal, taková rozdvojená osobnost, to by se také dalo někde použít.

Když jsem uslyšel, jak muzikanti zpívají, málem jsem porušil slovo a uprchl v dál. Ten druhý si poznamenal, že by se Kellyovci dali použít jako obzvlášť vytříbené mučidlo.

Uříznout nohu, dost dobrý! Ten druhý si udělal poznámku.

Odkazů na ostatní Kulhánkovy knihy je opravdu hodně a fanoušky potěší. Vlastně by se při čtení jeho tvorby dalo začít Nočním klubem a pak si postupně načíst všechna ostatní díla, která v něm zazněla.

Zpátky k Nočnímu klubu. Hned od začátku, od zásahu u kanibalského manželského páru, je to ničím nepřerušovaná akční jízda, která trvá až... do vyvraždění celého osazenstva, včetně hlavního hrdiny, pány Wriesem a Van Vrenem.

Tato svérázná dvojice, mluvící spolu poněkud archaicky, která vypadá neškodně a jsou to přitom zabijáci s nikým a ničím nesrovnatelní, mi byla povědomá. Vybavil jsem si totiž pány Vandemara a Croupa z Nikdykde. Ačkoliv jsou odlišní a rozhodně nejde o kopii, motiv malého a velkého pána, kteří spolu hovoří na úrovni a jsou přitom schopni kohokoliv umučit nejkrutějším způsobem, je stejný.

Jak se děj vyvíjel dál už samozřejmě prozrazovat nebudu; kulhánkovská akce je prakticky název žánru, takže ani styl nemá smysl znovu rozebírat. Snad jen že je možná o něco málo vytříbenější než u předchozích knih, ale může to být jen můj dojem.

Recenze Milan Březina, Pavel Janíček, Karel Stirius Vik, Daniel Dann Urbánek; ukázky v Literárním doupěti.

12345
1261263540000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online