Wuwejův zápisník

Malé velké vynálezy století

22.12.2009 00:28, Wu | praktické | komentáře -

Kdyby se měly vybrat největší vynálezy a realizace dvacátého století (píšu realizace, protože leccos bylo vynalezeno dřív, ale praktické nebo masové využití si dalo na čas), určitě by tam byly zázraky typu rádio, televize, tranzistor, Internet, letadla, jaderné reakce, penicilín.

Ale možná by se zapomnělo na drobnosti, které nám ulehčují každodenní přízemní život. Nějakou dobu si jich všímám a pokaždé, když je beru do ruky, si uvědomím, jak užitečné jsou.

růžová pilulka (ibuprofen, ibalgin) - ta je na prvním místě, protože tak spolehlivý odstraňovač bolesti hlavy je prostě zázrak!

speciální lepidla - on si to člověk neuvědomí, ale lepidlo na boty nebo vteřinové lepidlo jsou také geniální záležitosti. Tím na boty se kromě bot (ale i to by stačilo) dá pevně slepit jakýkoliv textil, kůže a vytvořit pevný a pružný spoj, zatímco vteřinové s jeho rychlostí zasychání také nemá konkurenci. Jen s lepidly na plasty je trochu potíž, většinou lepí všechny druhy kromě toho, který zrovna slepit potřebuji.

zakládací fólie - eurofolie, do kterých vsunete jakékoliv listiny, výstřižky, obrázky a upnete do šanonu nebo jen tak necháte ležet. Fantastická věc pro jakéhokoliv pedanta a třídiče, ale i ostatním se hodí ochránit třeba smlouvy před zašpiněním.

lihový fix - zkoušeli jste někdy popsat CD nějakým obyčejným psacím prostředkem. Nic moc, co? Také na popisování výše zmíněných zakládacích fólií je vynikající.

izolepa - izolační lepící páska je naprosto univerzální opravný prostředek. Rychle a jednoduše s ním slepíte nebo zpevníte cokoliv. Přichytit obrázek na stěnu, podkladový papír, zabalit balík, omotat prasklou propisku, zajistit šuplík proti otevírání při stěhování... a tak by se dalo pokračovat donekonečna.

papírové utěrky a papírové kapesníčky - pamatuju si dobu látkových kapesníků. Během jednoho dne jsem měl nos tak odřený, že každé vysmrkání bylo utrpení. Papírové kapesníčky jsou nesrovnatelný luxus. A ani papírovým utěrkám s jejich dokonalou savostí se žádný hadr nevyrovná a při rozlitém čaji je rychlost nejdůležitější. (Toaletní papír neuvádím; ne že by nebyl důležitý, ale je tak nějak samozřejmý.)

Máte další tipy?

12345
1261438080000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online