Wuwejův zápisník

Každodenní civilizační zázraky

10.08.2009 11:59, Wu | duše | komentáře -

Poslední dobou si uvědomuji, jaké máme štěstí my, kteří žijeme v této době. V koupelně nám stačí otočit červeným kohoutkem a teče teplá voda. Bez práce a bez námahy. V zimě nás hřeje topení. Obchody jsou přecpané zbožím z celého světa a potraviny nebo oblečení, tedy základní životní nezbytnosti, jsou dosažitelné prakticky všem. Informace všeho druhu dostupné směšně snadno, proklínaná lékařská péče je i přes své nevýhody nejlepší v historii a tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho.

Je moderní na civilizaci nadávat a hanět ji. Ale všichni si žijeme ve větším pohodlí, než například většina šlechticů kdykoliv v historii. Kdybychom o své vymoženosti přišli, ať už klimatickou katastrofou, ropným zlomem nebo světovou pandemií (téma bylo zpracováno v literatuře i filmech mnohokrát), pořád věřím, že bych si dokázal poradit - ale vím, že by mi civilizace scházela.

Važme si každodenních civilizačních zázraků, nikdy dřív takhle pohodlné a bezpečné žití nebylo. A může se stát, že tak pohodlné už nikdy nebude.

(Jasně, cena za to je vysoká. Ale tenhle článek není o zaslepenosti a ignorování devastace zdrojů a přírody; je o tom, že i popírání výhod civilizace je zaslepenost.)

12345
1249898340000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online