Wuwejův zápisník

Dan Cryan, Sharron Shatil, Bill Mayblin: Logika

25.10.2007 20:28, Wu | knihy | komiksy | komentáře -

obálka knihy Dan Cryan, Sharron Shatil, Bill Mayblin: LogikaNeotřelý způsob, jakým pojmout knihu o logice. Tvoří ji totiž skoro komiks, základem každé stránky není text, ale ilustrace. Velmi často vidíme autora myšlenky, případně diskuzi dvou myslitelů, takže zároveň vnímáme i jejich podobu.

Takovéto zpracování s sebou nese jedno riziko - že stručnost popisků a komentářů bude na úkor srozumitelnosti. V tomto případě se ale dílo zdařilo a obsah je přesně vyvážený. Co ho vlastně tvoří? Historie logiky od samotných počátků u Aristotela, přes snahy logiku formalizovat a vybudovat pomocí ní matematiku, paradoxy a problémy takových snah, přes logiky alternativní, až po aplikace.

Ukázka z knihy, stránky 70 a 71, o vyhýbání se paradoxům a o teorii typů.

Sice se tu nedozvíte nic o argumentaci (což byl vlastně důvod, proč jsem si knihu pořídil), ale litovat určitě nebudete. Mě například velmi zaujala myšlenka Willarda Van Orman Quinea o síti poznatků. Cit. ze strany 135:

Například pozorovaná oběžná dráha planety Merkur falzifikuje Newtonův zákon všeobecné gravitace.
Platí však, že pozorovaná oběžná dráha Merkuru může falzifikovat Newtonovu teorii pouze tehdy, je-li pozorování správné...
Jsou-li naše zákony optiky správné...
Není-li mezi námi a Merkurem žádný neznámý rušivý vliv, a tak dále a tak dále.
A tak namísto jedné teorie, na kterou padá podezření, tu máme řadu pochybných předpokladů. Každý z nich by se v principu dal falzifikovat experimentálním vyvrácením. Takže jak víme, který z nich je ten nepravdivý?

Jinými slovy každá experimentální data, která falzifikují nějakou teorii, může ohrozit celou soustavu našich přesvědčení, celou "pavučinu víry". Je to vlastně logické (ehm), teoriím věříme do té doby, než se je povede vyvrátit.

12345
1193336880000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online