Tuhle brožurku z nakladatelství S & M mám doma už dlouho, ale pořád jsem ji odkládal. A přitom je tak užitečná, poskytuje totiž výzbroj pro diskuze a argumentace.
V první části zmiňuje základní prostředky neformální logiky jakožto samostatné disciplíny: supoziční odvozování, odvozování sporem, odvozování bez újmy obecnosti, odvozování s označením existujícího, prokázání nesprávnosti protipříkladem, indukce prostým výčtem, úsudek z analogie, statistické usuzování... Je toho hodně a je to zajímavé, tedy až na totálně nečitelnou ukázku formální logiky. Naštěstí se bez ní dá obejít. Následuje něco o jazyku a komunikaci, argumentaci obecně a pak přichází největší a nejzajímavější část, totiž přehled chybných argumentací. Autoři dokonce jednotlivé vady setřídili do přehledného klasifikačního schématu (str. 56):
Prostě vynikající. V chystaném seriálu o logice a argumentaci (první díl) se tohoto rozdělení přidržím. A ještě jedním mě kniha dostala - příkladem se Skoty a naším vztahem k nim (str. 10). Máme tyto tři premisy:
Otázka zní, jestli každý Skot má rád Skoty. No a představte si, že prý ano (samozřejmě následuje rozbor odvození). Já si vždycky myslel, že logika může být zavádějící, že lze logicky správnou úvahou dojít k naprostému nesmyslu, bohužel jsem pro to neměl žádné příklady. Ale odvodit z mého vztahu ke Skotům a k šetrným lidem vztah Skotů mezi sebou, to je opravdu bomba! No nic, s logikou ještě nekončím, pořídil jsem si další dvě publikace, jednak abych to měl z více zdrojů, jednak abych si informace vštípil.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.