Wuwejův zápisník

Slovo zmehnout

07.10.2007 21:03, Wu | čeština | komentáře -

Květy 16/2007, str.72, článek Ivo Bartíka o otevření archivů UFO ve Francii, podtitul: „Blouznivcům zase trochu zmehlo: francouzská kosmická agentura CNES rozhodla ...“ Zmehlo. Zmehlo? To slovo neznám. Buď jsem mimo, nebo autor článku nepostřehl, že používá nespisovné, ba regionální slovo.

Hodil jsem ho do Google, který vysypal kolem tří set odkazů. To hovoří pro slovo nespisovné; z kontextu jednotlivých nalezených vět jsem vyrozuměl, že spojení "někomu zmehlo" popisuje stav, kdy někomu něco nevyšlo, něco selhalo. Tezaurus (doc) k mluvě obyvatel šluknovského výběžku (už jsme ho tu jednou měli, vzpomínáte?) to potvrzuje: „zhatit se, nevyjít (komu/co, např. plán): zmehnout (komu/co; ono mu zmehlo = např.:měl po hehe)“.

Mimochodem, mezi nalezenými odkazy byl i článek Klubu psychotroniky a UFO, reagující právě na Iva Bartíka.

Aktualizace 9.10.2007: Jago v komentáři uvedl, že slovo „je i ve Slovníku spisovného jazyka českého, zde označeno jako zast. a nář. Machek ve svém Etymologickém slovníku jazyka českého (Academia 1971) uvádí, že je známo z východočeského, jihovýchodočeského (Vysočina) valašského a snad i jiného nářečí. V Praze za Jungmana bylo "zmeklo". Vše pochází z "míhati se" resp. "mizeti". Vývoj významu: "zmehlo mu" = kmitlo se, mihlo se jen, co si přál, ale neostalo, "omehlo" = obešlo okolo něho jako mihem, kmitnutím, pak vůbec jen = nedostavilo se, nenastalo.“. Díky za vynikající doplnění!

12345
1191783780000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online