Wuwejův zápisník

O jaderném odpadu na vlastním území

28.10.2007 20:30, Wu | politika | komentáře -

Zase pěkná synchronicita čili souběh - dopoledne si přečtu kontroverzní Pixyho článek a večer při listování staršími Květy narazím na Gošuty.

Nejdřív Pixy; jeho článek najdete zde. Říká, že by úložiště jaderného odpadu za vsí bral, protože by s tím zároveň dostal dotace a úzkostlivou ochranu. Argumentace má svoji logiku, nicméně já bych to za chalupou nechtěl. Totiž všechno, co Pixy napsal, tak nějak mlčky předpokládá, že a) nic neunikne, b) případný únik bude zachycený včas. A to nikdo nezaručí...

Gošutové, kmen amerických indiánů ze Skull Valley (Údolí lebky) v Utahu, věc dotáhli o krok dál. Podle článku Iva Bartíka v Květech č. 1/2007, str. 50-51, se rozhodli své území pro tento účel poskytnout sami:

Kmen má jen 128 členů, z nichž v samotném Skull Valley zůstalo 26 (ostatní dávno utekli do měst). Kmenová rada pod vedením náčelníka Lvího medvěda se však nyní rozhodla poskytnout gošutské území na úložiště všech jaderných odpadů USA! Pro indiány je to skvělý byznys: zásluhou poplatků se každý z nich už během pár let stane dolarovým milionářem. Obyvatelé Utahu zuří a snaží se plán překazit. Nemají však šanci: na základě smlouvy z roku 1865 je území Gošutů téměř na úrovni suverénního státu.

Spoustu informací dodá Google; zatím jsem ale nevypátral, zda gošutský plán prošel, nebo ne.

12345
1193599800000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online