Před rokem v červenci jsem psal o opuncii mexické (kterou jsem obsypanou plody vyfotil na dovolené v Řecku).
Ze studijních knih byly mimořádné:
Ale četl jsem i další – Co je nového v počítačových hrách (a hlavně herních studiích) od Heleny Bendové, poutavé návrhy zahradní architektky Hany Říhové Zahrada na chatě a chalupě, rozhovor o historii i současnosti Ukrajiny mezi Radomyrem Mokrykem a Jiřím Padevětem a variantu slow sexu v kombinaci s psychoterapeutickým pohledem Soulsex od Evy Marie Zurhorst.
Z beletrie jsou bych rád upozornil na svižné a nadějné povídání o poněkud autistické Eleanor, jejíž minulost skrývá něco hodně bolavého, a výborný magickorealistický Literární spolek Laury Sněžné.
Co jsem dál četl – Kovyho iPohádka je překvapivě vtipná a podařená variace na klasické pohádky v moderní době, E-Den je sice průměrnější kniha pro mládež, ale má zajímavý přístup k virtuální realitě a její návykovosti. Druhá část vyprávění Geralda Durrella o jeho rodině Ptáci, zvířata a moji příbuzní je pořád stejně zábavná (a s vyzrálejším stylem).
Samostatnou kategorii zaujímá překlad Tao te ťing od Viktora Horáka. Namísto snahy o přesnost se soustředí na reinterpretaci a vysvětlení moderním jazykem. A je to skvělé!
Z uměleckých knih jsem obdivoval další výběr fotografií Adolfa Ziky Fifty Shadess of Light a asi nejlepší souhrn vyzobrazení pražského ghetta Pražské ghetto v obrazech.
Na závěr moje tvorba – kresba Bouře, foto Harvestor a Deka-art, který přetiskuji i sem:
Deka-art aneb haptické umění okamžiku.
(Dítě vytvořilo na složené dece.)
(22. 1. 2023)
(úvodní obrázek DALL-E, „Create charcoal drawing, waterfall of newspaper articles. widescreen format. “)
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.