Wuwejův zápisník

Karel Kovy Kovář: iPohádka

02.07.2023 22:26, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy iPohádkaCo se týče iPohádky, byl jsem trochu rezervovaný, ale výsledek mě mile překvapil.

Základní odlišnost od běžných pohádek, tedy fakt, že se království připojilo k internetu a užívá si vymožeností současného světa, dává Kovymu velký prostor k parodování a drobným legráckám.

Královna konečně odlepila oči od displeje, pohlédla přímo do světla, které do komnaty pronikalo otevřeným oknem, a s teatrálním údivem vyřkla název sídla nejprestižnější univerzity. „Hradvard!“ Oči jako by se jí proměnily v drahokamy. „Víte, Bořivoji, jako malá jsem snila, že tam budu studovat. Chodily tam obě mé oblíbené královny. Eliška Přemysonline i Marie iTerezie HabsUberská. Četla jsem jejich autobiografie a každá té škole věnovala celou kapitolu. Obří hrad s nekonečnými chodbami, soupeřící koleje a školní turnaje. Chtěla jsem to taky zažít, než mi rodiče řekli, že nejsem dost chytrá, abych na takové univerzitě uspěla.“ (Str. 9)

Je vidět, že dobře ví, co se děje na sociálních sítích, když se objeví nový fenomén a všichni se vezou na vlně zájmu. V tomto případě o draka:

Zatímco se v rytířském sále vášnivě debatovalo o dalším postupu, na Pověstitteru vypuklo nevídané šílenství. Hashtag „drak“ byl na špičce trendů, videí se zlověstným obrysem létajícím po obloze zalité rudým svitem přibývalo a vedla se vášnivá diskuze o tom, která z hlav bude nejděsivější a která naopak nejvíc sexy. Anagram představil dračí selfie filtr a na královnině oblíbeném Pohádkozonu se o první příčku v prodejnosti utkaly hasicí přístroj a solární rušička draků. Oba šly doslova na dračku.

Za necelou půlhodinu stihla Markéta natočit na svůj Anagram bleskové video s rychlým tipem na elixír Drakostrachobijec, jenž se skládal v podstatě pouze z alkoholu, který, jak říkala: „… ukázkově otupuje smysly. Jediné, co hrozí při nadměrné konzumaci elixíru, je možnost, že uvidíte draky dva, zato ale velmi rozostřeně, což zásadně sníží děsivost celé situace“.

Do ždímání aktuálního trendu se pustila i Elvíra. Ta pro změnu vytáhla svůj tablet a začala s náčrty šatů s dračími motivy. Pro novou limitovanou kolekci vybrala název Nežli budou hlavy sťaty, nahoď rychle dračí šaty.“ (Str. 17)

Text je ale moderní i po dalších stránkách – princezna i její dvě kamarádky jsou emancipované, zejména „vlivnice“ Markéta (rozuměj influencerka), objeví se i ženský debatní kruh na téma ztráty dítěte.

Děj je jednoduchý; ve chvíli, kdy král s královnou vybírají ženicha pro princeznu a vyjedou se na něj potají podívat, dojde k jejich únosu a zároveň se objeví drak. Lidem zvolený rychtář Plánička (ústupek královského páru, aby lid měl možnost podílet se na chodu království) převezme moc… a zbylí protagonisté se snaží království zachránit.

Ten okamžik zlomu je ale síla. Během několika stránek tu máme odstraněné legální vládce, na trůně rychtáře, stržený internet, zmanipulovaný tisk, lynč na čarodějnice a rozbití výloh (jako by to něco připomínalo?), výjimečný stav pod hrozbou draka, připravené dekrety, zákony, zakazující zkřížené svazky mezi lidmi a pohádkovými bytostmi a zfanatizovaný dav táhne do války.

Musel jsem obdivovat, jak se podařilo do pohádky přirozeně začlenit nanejvýš aktuální témata manipulace, propagandy, rozdělení společnosti a riziko odříznutí od informací. Nehledě na historické analogie – například ta rasová otázka, že. A odkazů by se našlo jistě víc.

Co je ale ještě zajímavější – přestože je tam tolik moderních témat, zůstala iPohádka uvnitř žánru. Archetypální postavy, boj se zlem a vítězství, uzavření všech linek, klasické postavy a jejich vývoj. Jak jsem psal na začátku, milé překvapení.

A nebýt pouhých pěti dní, o kterých se v království budou ještě po dlouhá staletí vyprávět příběhy, mnozí by možná nevěděli, že zlo nemusí čekat skryté daleko za kopci, ale může být mnohem blíže. V každém z nás. V člověku i v drakovi. (Str. 114)

Odkazy:

KOVÁŘ, Karel Kovy. iPOHÁDKA. Brno: BizBooks, 2019. 978-80-265-0903-5.

12345
1688329560000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online