Před rokem jsem navázal na článek o aplikaci Quotera popisem toho, co používám (pořád), tedy mobilní scanner Microsoft Lens.
Přečetl a prostudoval jsem si dvojici knih o husitství (Zrození kalicha, Jan Žižka) a byl nadšený jak textem Zdeňka Ležáka, tak komiksovým ztvárněním Michala Kociána.
Velmi podařená byla také publikace Pravoslava Kneidla Z historie evropské knihy, jak název napovídá, prochází historii knih, knihtisku i knihoven. Poněkud rozporné dojmy jsem měl ze studie Daniely Hodrové Román zasvěcení, zejména kvůli překvapivé terminologii a složitým popisům.
Životem v souladu s přírodou se zabývá kniha Markuse a Frídy Torgeby Pod širým nebem, vynikající popis japonského duchovního přístupu popisuje Beth Kemptonová v knize Wabi-Sabi a o duši je vlastně i studie Michala Černouška Děti a svět pohádek. Tu rozhodně doporučuji, lepší vysvětlení psychologie pohádkových příběhů jsem neviděl.
Z lehčí četby mě docela bavil soubor fejetonů ze ZOO Miroslava Bobka Zoopisník, hodně mě zklamaly Borovicové ostrovy, ty jsem dokonce odhodil nepřečtené, naopak s chutí jsem si přečetl Pratchettova Sekáče. Jednak kvůli Smrťovi jako hlavnímu hrdinovi, jednak kvůli dojemnému příběhu slačny Zahořalé.
Z poezie jsem se podíval na přehled Francouzské poezie nové doby v překladu Karla Čapka, některé básně jsou opravdu velmi působivé a skvěle převedené. Jiří Charvát je naopak zcela současný básník a autor, jeho básně mají říz a myšlenku a rozhodně je musíte zkusit (kniha Zase je dneska vyšla nově).
Na závěr mé pokusy, fotobáseň Morfeovo království a báseň Tolik let, kterou přetiskuji i sem:
Je to už tolik let a přece
Jako by to bylo včera
Jen zavřu oči objeví se
Vášeň, láska tvá a něha
(Potom pád zpátky do reality
Světa v němž chybíme - já i ty.)
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.