Wuwejův zápisník

Benjamin Kuras: Tao smíchu

02.11.2012 01:10, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Benjamin Kuras: Tao smíchuStyl psaní Benjamina Kurase mi nanejvýš vyhovuje, jeho jazyková hravost, nadhled a humor jsou nepřehlédnutelné a skvělé. Proto jsem byl pochopitelně zvědavý i na jeho studii humoru - a nezklamal jsem se.

V krátkých kapitolách autor probírá co vlastně humor dělá, k čemu je dobrý a komu je vlastní (člověku, samozřejmě, ale popisuje i chování chobotnice, které se jevilo vysloveně zlomyslně humorné). Zmíní naopak, co nedostatek humoru s nadbytečnou sebedůležitostí způsobuje, a také tvrdí, že i nehumorný člověk může být humorný, že humoru se dá naučit.

Důkazem, že humor se dá naučit, je i to, že mě, kdysi člověka chmurně nehumorného, týdeník The Prague Post označil titulem 'humorista, kterého berou vážně'. Když jsem se dokázal humoru naučit já, dokáže to každý. Jsou, pravda, i tací zlomyslníci, kteří říkají, že jsem se to pořád nenaučil, ale i ti to většinou myslí s humorem, akorát vyššího a lehčího stupně, než je ten můj pracně naučený. Asi tak, jako mistr rád hecuje pilného učedníka k ještě lepšímu výkonu.“ (Str. 76)

Následuje i stručná klasifikace druhů humoru: psychoanalytický, etnický, šibeniční, komunistický, eurounionistický, humor po americku, humor geriatrický a dokonce i humorné umírání. Několikrát se také vrátí k pojmu reframing (přerámcování), změna kontextu a prudké pochopení, což je podle Kurase základ dobrého humoru.

Tao v názvu není náhodou, jednak humor souvisí s paradoxy a těch je taoismus plný, jednak schopnost smát se, zejména sobě samému a nebrat se vážně, bývá jeden ze znaků duchovního pokroku. Nadsázka a lehkost, to jsou hlavní charakteristiky knihy - dokáže totiž za humor považovat, nebo do humoru alespoň obléci i události závažné, jako třeba ženskou emancipaci, pálení knih nebo dílo Valerie Solanas.

V knize o humoru nesmí chybět vtipy, jsou v každé kapitole a ve spojení s Kurasovým stylem dělají z Tao smíchu mimořádně příjemné a zábavné čtení.

nakladatelství Eminent, Praha 2011, ISBN 978-80-7281-437-4 , cena 229 Kč

12345
1351815000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online