Wuwejův zápisník

Prezidentští kandidáti a dva mentální záseky

30.10.2012 00:55, Wu | politika | komentáře -

Poprvé v historii máme možnost přímo volit prezidenta a tak se samozřejmě nemůžu nezajímat o skutečné i potenciální kandidáty. Přehled je k nalezení na pečlivě udržované stránce ve Wikipedii.

Většina z nich je relativně snadno posouditelná, a tam, kde si nejste jistí, se dá lehce najít několik článků s analýzou. Značná část se jakožto neznámí lidé dá vyloučit rovnou, protože byť by to třeba byly skvělé osobnosti, zná je málo voličů a s podporou to tudíž nebude nijak slavné. Ze známých kandidátů se jich spousta v mých očích zdiskreditovala svými dosavadními činy, s jinými nejsem názorově kompatibilní, s pár z nich nemám problém.

No a pak jsou tu dva, na které opakovaně narážím.

První je Vladimír Franz (volební stránky).

Umělec a vysokoškolský učitel, který o pozici neusiloval, jehož navržení začalo možná jako recese, ale který poté, co se rozrostlo ve velkou kampaň a začali přibývat další a další podporovatelé, vzal situaci vážně a kandidovat bude.

Na jednu stranu skvělá volba - jeho vzhled, tetování a další zdobení těla jsou mimořádně neobvyklé a na místě prezidenta budou přinášet směs významů. Od důkazu tolerance českého národa a povznesení se nad vzhledem, přes výzvu a otázku po tomtéž nadhledu u prezidentových protějšků, až po všudypřítomné české vtipkování a zadostiučinění nad tím, jak jsme to světu ukázali.

Jenže to má i odvrácenou stranu mince, tato volba se dá interpretovat jako zlehčení vážné věci (asi tak, jako vítězství Járy Cimrmana v Největším Čechovi). Místo povznesení nad vzhledem a naslouchání názorům kandidáta spíše naopak, jako soustředění se (jen) na bizarní vzhled. A prezidentovy protějšky jej místo nadhledu mohou prostě nebrat vážně.

Ještě jeden háček tu je, vyjadřování. Četl jsem dva rozhovory a pokaždé jsem žasl nad opisnými, květnatými souvětími, nad odpověďmi, probírajícími vše zeširoka, stavějící klenutou stavbu - a s výsledkem, který by se dal vyjádřit několika krátkými větami. Je úžasné, že - jak jsem se dočetl v jednom komentáři na České pozici - dokáže udržet v mysli celou operní skladbu, ale média a hlavně jejich konzumenti vyžadují stručnost a schopnost jít rychle k věci.

Těžká volba.

Tím druhým je Karel Randák (volební stránky).

To je teprve oříšek! Generál, bývalý zpravodajský důstojník kontrarozvědky, orientovaný na ekonomické kauzy a organizovaný zločin, posléze ředitel rozvědky, po odchodu do civilu se angažuje jako investigativec Nadačního fondu proti korupci (fond financuje Karel Janeček, jehož vlny Pozitivní evoluce jste jistě zaznamenali v denním tisku).

Na jednu stranu skvělý kandidát - ze svého působení v obou tajných službách zná náš stát takříkajíc zevnitř a ze zákulisí, sloužil mu mnoho let, viděl by leckomu (všem?) do karet. Jako ředitel rozvědky musel nepochybně znát dokonale zahraniční politiku i ekonomické vztahy, vyřčené i nevyřčené zájmy ostatních států, hrozby terorismu, mezinárodního zločinu. Vzhled, vystupování i vyjadřování také má. Bojuje proti korupci skutečnými činy, ne slovy jako většina politiků...

Jenže - nestal by se z něj namísto velkého odhalovatele velký manipulátor, schopný díky svým nasbíraným znalostem ovlivňovat politickou scénu? (Ale zase - politiky, které je možné držet v šachu, přece nechceme, ne?)

Proběhly aféry, ve kterých figuroval, tak, jak je popisuje? Je patřičně rázný a ví co chce, jde za tím. Chvályhodná vlastnost; je mi sympatické co dělá i co říká (rozhovor 1, 2, 3, 4) a fandím mu. Nemluví ze mě ale podvědomá potřeba řádu a pravidel, právě ta potřeba, která stála u kořenů většiny totalit a která se tak snadno zvrhne v útisk? Není volba generála a bývalého ředitele tajných služeb krok k radikalizaci? Na druhou stranu není přece nic neobvyklého, aby v čele státu stál někdo s vojenskou hodností a rozhodností.

Podobně rozporná směs pro a proti, podobně těžká volba jako u Vladimíra Franze.

Vlastně ne - volba je to těžší, protože Karel Randák je silnější figura. Může být prospěšnější. Ale také problematičtější.


Na závěry je ještě brzo, uvidíme, kolik kandidátů získá podporu poslanců, senátorů či veřejnosti a jestli vůbec budu muset své mentální záseky rozštípnout.

Jak to vidíte vy, máte také s někým podobné potíže?

12345
1351554900000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online