Wuwejův zápisník

Blanka Solařová - Calibaba: Sousedka ze Skalistých hor

28.10.2012 23:45, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Blanka Solařová - Calibaba: Sousedka ze Skalistých horMimořádně potrhlá kniha, kde v krátkých deníkových zápisech pragmatická, neekologická a nespolečenská Češka popisuje zážitky se svou šílenou kanadskou sousedkou. A když říkám šílenou, myslím tím OPRAVDU šílenou. Například jednoho dne si „v zápalu svého ekologicky-organického životního stylu objednala z Alberquerque šest městských kuřat (urban chickens) a doufala, že láskou a vajíčky bude moci vyjádřit svůj protest proti nehumánnímu chovu drůbeže.“ (Str. 21)

Velmi brzy ovšem uklouzla po slepičinci a poranila si nohu, načež sousedčin manžel, značně vylepšený alkoholem, zoufale povolal autorku na pomoc:

'Kde je?'
'Musel jsem ji odnést do sklepa. Cvičí v sedě kuřata kadit do písečku.'
Poprosila jsem také o jednu štamprdličku.

Sousedce se prakticky nedá uniknout, když ji vyhodíte dveřmi, vleze oknem, puzena neodolatelnou zvědavostí prohlíží cizí odpadky, z autorčiny nerecyklace ji málem trefí šlak, a každý týden přichází s nějakou další šíleností. Uspořádání umělecké výstavy (když nemá ani nadání, ani vkus) je jeden z nejmírnějších:

'Já tam ale nechci,' oznámil mi Knír v autě. 'Chci se dívat na golf.'
'Tím myslíš, že chceš chrápat u televize.'
'Whatever. Ale k sousedce nejdu.'
'Výborně. A nezapomeň zase zašlapat pár chipsů do koberce.'
'Spolehni se.'
Můj horizontální Tiger Woods nezklamal.
“ (Str. 89)

Lakonický humor, obhroublost, cynické poznámky a deníkové zápisky proložené „experimentální poezií“ asi nezískají každého, mně se ale kniha líbila. Forma je vysloveně blogová; pokud to původně blog nebyl, stál by za pokus - s tímhle humorem by byl nepochybně velmi úspěšný.

nakladatelství Paseka, Praha 2012, ISBN 978-80-7432-186-3, cena 145 Kč

12345
1351464300000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online