Wuwejův zápisník

John C. Parkin: Kašli na to! Uleví se ti.

12.08.2011 00:01, Wu | knihy | komentáře -

John C. Parkin: Kašli na to! Uleví se ti.Knihu jsem zahlédl za výlohou a její bezprostřední doporučení mě pobavilo. V knihkupectví jsem ji nemohl najít, než jsem se zorientoval, zapomněl jsem autora i přesný název, tedy nezbývalo, než jít za prodavačkou s prosbou o knihu na téma „Jak se na všechno vykašlat“. Což pochopitelně pobavilo i ji - a bylo to dobré předznamenání celé knihy.

Autor si rozhodně nebere servítky, bez obalu nám radí, že se máme na to, co nás trápí, tíží nebo sužuje, prostě vykašlat. Nebo rovnou vysrat. V našem západním světě jsme natolik sešněrováni povinnostmi, nutnostmi a důležitými úkoly, že zapomínáme žít.

Přiznejte si, že vaše životy jsou přímo přecpané významnými a podstatnými věcmi. Myslíte si, že vaše pouť životem je cestou za smyslem. Chcete dělat smysluplné věci. Bojíte se, že nenajdete pravý smysl života. Máte strach, že vám život začne připadat zbytečný - beze smyslu. Akumulace významů a smyslu ve vaší blízkosti okolí je jako zmáčknutá pružina, která vás tlačí do žeber.“ (Str. 26)

Přikládáme jim příliš vysokou váhu, a neumíme jinak - od malička jsme k tomu vedeni.

Celý svět kolem nás se jen hemží náznaky toho, jak je všechno důležité, proto nás ani nenapadne, že by to mohlo být jinak. Jenomže čím jsme starší, tím je seznam priorit v našem životě delší, takže málem přestáváme vědět, co je důležitější.“ (str. 29)

Jenže ony ty věci jednak nejsou ani zdaleka tak důležité, jednak nám úzkostlivá snaha jim dostát přináší zbytečný stres.

Problém je, že vše podstatné je zároveň pouto. Nikdy nevíte, kdy se pouto najednou pomátne a začne se vám obtáčet kolem krku jako had.“ (Str. 33)

Už je vám to povědomé? Buddhistické nelpění na pomíjivých věcech. A také taoistické plynutí s proudem, nevzdorování řádu věcí. Ano, přesně tohle jsou autorova východiska, více než dvacet let se zabývá východními duchovními systémy a naukami. V podstatě kniha nepřináší nic nového po stránce obsahové, forma je ale nová zcela. John C. Parkin vyextrahoval čistou podstatu - opustit utkvělé představy o tom, co by se mělo, přestat na nich lpět a nevzdorovat řádu věcí - a naservíroval ji důrazným až průrazným jazykem.

Nejharmoničtějším způsobem, jak vyžít s nedokonalým světem kolem nás, by bylo buď změnit to, co považujeme za nedokonalé, anebo to vše proste v dané podobě akceptovat. Bohužel většina lidé ke světu přistupuje jinak, než je načrtnuto v předchozí větě.“ (Str. 99)

Po krátkém úvodu o pozitivním vlivu rezignace, o změně (nejen) vnímání v okamžiku, kdy už to pachtění konečně vzdáme, po základních technikách jako je přijímání světa, nezaujatý pohled, uvolnění nebo vědomé dýchání, se pouští do všech oblastí života a přesvědčivě ukazuje, že se představami o tom, co by se dělat mělo, svazujeme prakticky pořád. Jídlo, vztahy, nemoci, peníze, počasí, role mírumilovného beránka, sebeovládání, disciplína, problémy, strach....

Jako bonus je zde pár pozic pro rozvíjení energie čchi, ale opět adaptovaných a upravených:

Rozvalte se ve svém oblíbeném ušáku, ze kterého obvykle sledujete televizní seriály. Klidně si nechte puštěnou televizi, pokud jste na to zvyklí.“ (Začátek pozice Držení kachních vajec, str.215)

Pozice v pohybu, Objevování bílých hor a Potápění v mělkém jezeře jsou opět originální postřehy, ještě bych k tomu přidal jednu - Hlazení žhavou lávou (tipnete si, co jsou všechny tři zač?).

Pro mě je to jedna z lepších moderních knih o duchovnu, i když na to nevypadá.

Jestliže vám na srdci leží blaho všech lidí kolem vás, určitě budete must dřív nebo později čelit nezvratitelnému faktu, že nejste schopni zavděčit se každému, koho v životě potkáte.
To je prostě fakt. I kdybyste nakrásně chtěli být Ježíšem Kristem, stejně se vyskytne určité procento lidí, kteří vás nebudou mít rádi, polezete jim na nervy, nebo je budete doslova srát. Ostatně Ježíš nedopadl o mnoho lépe.
“ (Str. 154)

Recenze Miloš Škorpil, Jan Majer.

nakladatelství Eugenika, Bratislava 2009, ISBN 978-80-8100-158-1, cena 258 Kč

12345
1313100060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online