Wuwejův zápisník

Benjamin Hoff: Pú a Tao

31.05.2018 23:29, Wu | knihy | komentáře -

obálka Pú a TaoBenjamin Hoff si jako znalec asijské kultury povšiml, že jeho oblíbená dětská postava – medvídek Pú – se chová a funguje vlastně docela v souladu s plynutím řádu věcí.

Tehdy jsem dostal nápad: napíšu knížku, v níž na Medvídkovi Pú objasním principy taoismu a na principech taoismu objasním Medvídka Pú.“ (Str. 8)

Příliš neusiluje, a přesto získává. Když se nějak dostane do problémů, zase z nich spontánně vybruslí. Žije okamžikem a ne minulostí nebo budoucností.

Způsob života, který stále opakuje: ‚Za dalším rohem, na dalším kroku,‘ působí proti přirozenému řádu věcí a znesnadňuje šťastné a zdravé bytí, takže jen málo lidí dospěje tam, kam by se byli dostali zcela přirozeně šťastní a zdraví. A ti zbylí to vzdají a odpadnou od cesty, proklínajíce svět, který není vinen, ale je tu proto, aby ukazoval směr.“ (Str. 58)

Kniha postupně projde Tao, harmonii, prostotu, zrcadlovou mysl, hledání vnitřní podstaty a samozřejmě wu-wej, ne-konání, řízení se intuicí a okolnosti, bytí v souladu a ne závod s časem.

Zásadní problém s touto obrovskou posedlostí šetřit čas je jednoduchý: čas ušetřit nelze. Můžete ho pouze strávit. Můžete ho však strávit moudře či hloupě. Zaneprázdněný Hnetubud nemá téměř vůbec žádný čas, protože tím, jak se ho snaží ušetřit, má vlastně plné ruce práce s jeho plýtváním. A tím, jak se snaží ušetřit každičkou minutu, promarní nakonec úplně všechno.“ (Str. 62)

V pozdějších kapitolách už je to trochu nesouvislé a poněkud násilně napasované, stalo se mi, že jsem četl dvě stránky příkladů a citací k Čuang-c' i z Medvídka Pú, a pořád jsem nerozpoznal, co přesně se tím snaží říct, ale jako celek je tento úvod do taoismu nanejvýš milý.

Odkazy:

nakladatelství Volvox Globator, Praha 1998, ISBN 80-7202-009-6, cena 120 Kč (antikvariát)

12345
1527802140000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online