Wuwejův zápisník

Benjamin Kuras: Jako psa ke kandelábru

27.03.2006 21:51, Wu | knihy | komentáře -

Jako psa ke kandelábru"Jako psa ke kandelábru je vztah novináře k politikovi" zní výrok H. L. Menckena, který trefně dokresluje obsah knihy. Benjamin Kuras je autor, jehož spisky si koupím bez většího rozmýšlení, protože vím, že mě nezklame. Svou erudicí, rozhledem a jazykovým šarmem.

Všechny tyhle kvality ještě zesilují závažnost témat, kterým se věnuje. Počáteční kapitoly nejsou ještě nic, úvahy "Chamraď novinářská" a "Politici a lež" nás jenom připravují na další zásahy. Pak už to začíná, "Zářné zítřky britské" o destrukci zavedených tradičních hodnot a orwelizaci na pochodu, "Eurošprýmy a Eurošpásy" o šílené a nesmyslné byrokracii Evropské unie a další - o imigračních politikách, islámu, sebedestrukci liberalismu a o spoustě dalších věcí, před nimiž se běžně zavírají oči, strká hlava do písku nebo se rovnou popírají.

Střídavě mě polévalo horko a mrazilo, třeba při popisu hnijících tresek v Severním moři. Podle nařízení EU musí být v úlovku maximálně 25% tresek, a jelikož 9 skotských rybářů bylo souzeno za překročení kvóty, dá se očekávat že ostatní to budou řešit házením nadpočetných kusů zpět, protože od sítě se odhánějí dost těžko. Po "výletu" na palubu a zpět už moc čilé nebudou.

Úryvek z kapitoly Politici a lež:

"Witgenstein to zkusil takto: 'Pravda je pravdou v našem kontextovém rámci.' Což znamená, že pravdou je to, co určitá spoečnost za pravdu přijímá. Zkusme touž pravdu tvrdit mimo její kontext a stává se lží nebo iluzí. A jsme po krk v relativistické postmoderně. Po Witgensteinovi je pravda nepravděpodobná. Po Clintonovi záleží na tom, jak si vykládáte pojem pravda. Po bin Ládinovi je pravda opět smrtelně nebezpečná, protože ať už je jakákoli a ať ji má kdokoli, smí se pro ni zabíjet. Po Bushovi se stává pravdou to, co slouží zájmu Spojených států. A po Chiracovi je pravda to, na čem Francie vydělává na úkor Spojených států. Přičemž pro Čechy zůstává vždy pravdou to, co vítězí." (str. 25)

Ještě jedna ukázka:

"Totalita vítězívá nad liberalismem, protože liberalismus zapomíná na jeden důležitý fakt lidské psychiky: ve svobodné volbě mezi svobodou a jistotou většina lidí svobodně volí jistotu." (str. 190)

12345
1143489060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online