Wuwejův zápisník

Alain de Botton: Útěcha z filozofie

20.01.2016 00:06, Wu | knihy | filozofie | výběr z knih | komentáře -

obálka Útěcha z filozofieAlain de Botton se s přesvědčivostí sobě vlastní pustil do zkoumání filozofie a jejího přínosu pro život. Je to dobře, protože vzdělávání ve filozofii ji pojímá především jako dějiny myšlení, začíná antikou – a řekněme si to upřímně, Platonovy dialogy dají zabrat každému. Botton postupuje jinak. Vybral několik slavných filozofů, identifikoval hlavní okruh problémů, kterými se zabývali, a sleduje, z jakých životních událostí a okolností jejich filozofie vyrůstá – a jak jim při nich pomáhá, jakou útěchu u nich lze najít.

  • Útěcha pro neoblíbené – Sokrates
  • Útěcha pro ty, kteří nemají dost peněz – Epikuros
  • Útěcha pro frustrované – Seneca
  • Útěcha při pocitu nedostatečnosti – Montaigne
  • Útěcha pro zlomené srdce – Schopenhauer
  • Útěcha v nesnázích – Nietzsche

A tak u Seneky nacházíme mimo jiné důvěru v rozum:

Je stejně nerozumné smířit se s něčím, co nevyhnutelné není, jako bouřit se proti něčemu, co nevyhnutelné je. Můžeme stejně snadno sejít z cesty tehdy, když přijmeme bez přemýšlení vše a rezignujeme na jiné možnosti, ale i tehdy, když popřeme nevyhnutelné a přejeme si nemožné. A právě rozumem máme tento rozdíl rozpoznat.“ (str. 115)

Zatímco u Montaigna ujištění, že i když se nám rozum schová, jsme pořád lidmi:

Pod svými popsanými trámy Montaigne načrtl nový druh filozofie, které přiznávala, jak velice se člověk liší od těch rozumných, klidných bytostí, za které většina antických myslitelů lidi považovala. Jsme z větší části hysteričtí a zmatení, neotesaní a rozčilení tvorové a zvířata mohou být v mnoha směrech našimi zářnými vzory zdraví a ctnosti – což je nešťastná skutečnost, kteoru by se filozofie měla zabývat, ale málokdy tak činila:
‚Náš život se skládá z části z šílenství a zčásti z moudrosti; kdokoli o něm píše pouze s úctou a podle pravidel, nechává víc než polovinu bez povšimnutí.‘
Když přijmeme vlastní nedostatky a přestaneme se nesmyslně vyvyšovat nad ostatní tvory, zjistíme – v duchu Montaignovy ušlechtilé a spásné filozofie – že jsme i tak svým vlastním napůl moudrým a napůl tupým způsobem pořád ještě plnohodnotní.
“ (Str. 129)

Pro můj radikalismus ve výuce filozofie je to sice stále jen na půli cesty, podle mě bychom měli zkoumat problém a přístupy k tomu, jak jej řešit, a to za současného stavu poznání (jako Stephen Law ve Filozofické rozcvičce); zakladatele směrů nanejvýš zmínit a nestudovat jejich době poplatné úvahy – ale pořád je to jedna z lepších knih o filozofii, kterou jsem četl. Doporučuji.

nakladatelství Kniha Zlín, Zlín 2010, ISBN 978-80-87162-93-4, cena 289 Kč

12345
1453244760000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online