Wuwejův zápisník

Leonardo da Vinci: Nápady

25.04.2019 22:31, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy NápadyLeonardo da Vinci vedle malování, konstruování strojů a vědeckého zkoumání psal i drobné prózy. Anekdoty, bajky, kratičká vyprávění s myšlenkou či poselstvím… Nápady jsou jejich výbor.

Rozdělený je do šesti oddílů:

 • Aforismy – soubory aforismů na témata jako je duše, prchavost života, citový život, matematika apod. Příklad ze str. 10:
  Kdo zlo netrestá, dovoluje, aby bylo pácháno dál.
 • Hádanky – nápadité popisy věcí, které má čtenář uhodnout. Je to těžké, protože se liší způsob uvažování, je to spíš hádání podobenství. Příklad ze str. 28:
  Těm, které budou krmit cizí ruce, bude otrhována potrava od úst. (PEC)
 • Bestiář – soubor popisů vlastností zvířat, které se jim snad v té době připisovaly (nebo si je Leonardo vymýšlel?), dnešním pohledem je to ovšem nanejvýš podivné. Příklad ze str. 42:
  Pelikán velice miluje svá mláďata. Když je najde v hnízdě usmrcená hadem, bodne se do srdce, skropí je svou prýštící krví, a tak je navrátí životu.
 • Bajky – Leonardovy bajky nejsou jen o zvířatech, jsou i o obyčejných věcech, rostlinách apod., a jejich poučení je jen málokdy vyslovené nahlas. Jsou i velmi krátké, jako např. Osel a led na str. 81:
  Osel usnul na ledě hlubokého jezera; jeho teplem led roztál; osel se probudil ke svému neštěstí až pod vodou a utonul.
 • Žerty a příběhy – několik vtipných příhod nebo pohotových odpovědí na útočné otázky
 • Fantastické povídky – oddíl se sice jmenuje povídky, ale snad žádný z textů není skutečná povídka, nemají žádnou pointu. Jsou to jen popisy, byť smyšlené (popis obra, potopy, orientálních krajin).

Možná to je poznat už z ukázek, ale závěr po přečtení Leonardových Nápadů mám jediný: byl geniální malíř, umělec i inženýr. Literát ale rozhodně ne. Ještě že je ta kniha tak malá a krátká...

Odkazy:

nakladatelství Ivo Železný, Praha 1995, ISBN 80-237-1955-6, cena 29 Kč (Levné knihy)

12345
1556224260000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online