Wuwejův zápisník

Dan Brown: Šifra mistra Leonarda

05.07.2005 10:37, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

O knize bylo napsáno mnoho dobrého i špatného, takže nebudu nosit dříví do Atén a pokoušet se popisovat její děj, psát recenzi (čtenáři na kosmas.cz, Dan Kruml, Roman Hřebecký), popisovat aféry, kritiky a protiakce katolické církve (Opus Dei, Res Claritatis), korigovat chyby nebo rozebírat spekulace o manželství Ježíše a Máří Magdalény. Zmíním se jen lehce o svých dojmech.

Jde o spiknutí, táhnoucí se Evropou od dob Ježíše Krista, tajná společenství versus katolická církev. Ihned se nabízí přirovnání k Foucaultovu kyvadlu od Umberta Eca. Ale jen na první pohled, obě díla jsou nesrovnatelná. Šifra je narozdíl od Kyvadla stravitelná i normálním člověkem. Je to zároveň dobře napsaná detektivka. Už ten začátek, chtěl jsem jen nahlédnout, protože mám rozečtené něco jiného. Skončil jsem na stránce 250, v půl druhé v noci. Ani jsem si nemohl pořádně vychutnat všechna nápadně i nenápadně zmíněná mystéria, protože napětí mě neustále hnalo kupředu. Podaří se kryptoložce Sofii, vnučce zemřelého velmistra Převorství Sionského spolu se symbolologem Robertem Langdonem uniknout? Nebo je vyslanec Opus Dei dostihne dřív, než předají tajemství? Předejde ho zarputilý policista Bezu Fache? A kdo je tajemný Učitel?

Závěr se mi líbil. Knížky o grálu musí končit buď jeho nalezením, čímž se autor vystavuje kritice, neboť si nějaký grál musí vymyslet (a ten se nemůže líbit všem). Nebo se grál nenajde, ale to je opět na kritiku, protože chybí vyvrcholení. Brownovi se povedlo vyřešit neřešitelné, takže nekritizuji, ale chválím. Rozhodně doporučuji, určitě se nebudete nudit a dozvíte se hodně o tajných dějinách Evropy (a možná si ty Vurmovy pak také koupíte :)).

Vzkaz pro kritiky pravdivosti - román o hledání a nalezení grálu těžko bude zcela pravdivý... Vzkaz pro nekriticke čtenáře kritik - Peter Millar knihu četl velmi špatně. Napadá autora, že jeho hrdinka, odbornice na kryptologii, strávila tři dny hledáním všech 62 slov, která lze sestavit z písmen slova "planets", zatímco on jich za půl hodiny našel 86. Jaksi mu ale uniklo, že tehdy byla malé dítě. Jestli i zbytek knihy četl takhle ...

12345
1120559834

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online