Wuwejův zápisník

Proč král Artuš a ne Artur?

05.03.2019 23:24, Wu | čeština | komentáře -

Pokaždé, když někde zahlédnu jméno Artuš, připadá mi – k takovému králi – nepřiměřeně měkké a nezvyklé. A když jsem se dozvěděl, že v originále je to Arthur, divím se dvojnásob. Artur i Arthur jsou přece normální česká jména, jak se tam dostalo to š?

Jenže zkuste si to vygooglit, stránek o Artušovi je půl milionu a co se týče původu jmen, najdete akorát, že původ je keltský:

Pochází pravděpodobně z keltského výrazu pro medvěda (arth). Případně se může vykládat i jako ‚vznešený‘. Podle českého kalendáře má svátek 26. listopadu. Staročeskou podobou jména Artur je Artuš“ (Wikipedie – Arthur)

Anglická Wikipedie je u Arthura o něco podrobnější:

from Medieval Latin Arthurus, probably from Welsh arth ('bear'), from Proto-Celtic *artos ('bear'). Other suggestions include Old Welsh arth ('bear') and ur ('man'), or a Latinized (Romano-British) name.“ (Wiktionary Arthur)

Ale počeštění pochopitelně nevysvětlí.

Když se zamyslím nad možnostmi, nejspíš se k nám artušovské legendy mohly dostat v latinské podobě (Geoffrey z Monmouthu své Dějiny napsal latinsky), nemůže jít o nějakou zdrobnělinu z Arturus? Z -us by se mohlo stát -uš a zkrácení Arturuš na Artuš také… Až tedy na to, že stránka o hypokoristikách na Wikipedii podobnou koncovku -uška zmiňuje jen u ženských jmen a Arturuše Google nepotkal nikdy.

Co se týče literatury, mám ještě knihu Jany Pleskalové „Vývoj vlastních jmen osobních v českých zemích v letech 1000-2010“. Bohužel nemá rejstřík a listováním jsem Artuše nenašel, ale třeba koncovky -eš a -iš, které „se prosazují na úkor jejich výchozího suffixu -š“ (Str. 59), poskytují mému nápadu jistou naději, stejně jako fakt, že š-ové suffixy patří k nejproduktivnějším:

-š, -eš, -iš: Bohdaš, Vlastiš, Adaš < Adam, Záviš < Závid, Jareš, Dobeš, Kuneš, Tomeš, Vaniš, Veliš, Heiniš, Pauliš.“ (Str. 68)

Je to ale pořád jen spekulace. Nevíte někdo víc?

Mimochodem podle webu Naše jména je v ČR aktuálně 47 Artušů.

12345
1551824640000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online