Leonardovy stroje jsou mimořádná, ba unikátní publikace. K odkazu geniálního renesančního umělce a inženýra přistupuje s využitím moderních počítačových vizualizací a stroje tak prakticky před očima zhmotňuje.
Zároveň také ukazuje, že malířovy náčrtky byly často umělecká díla, že se ke svým starším studiím vracel a doplňoval je, že se také mezi sebou liší – jinak vypadají prvotní záznamy, jinak soukromé studie (mají poznámky obráceným písmem) a ještě jinak ty, které sloužily k prezentaci návrhu a využívaly řadu uměleckých postupů ke znázornění fungování stroje.
Do kapitol jsou rozdělené podle účelu:
Popis každého stroje začíná usazením jeho vzniku na časové ose a přetiskem listu z příslušného Leonardova kodexu. Následuje jeho popis a rozbor po stránce jazykové, vizuální i obsahové, tedy k čemu stroj sloužil, proč se jím asi Leonardo zabýval a jak fungoval.
Pak už následuje to nejzajímavější, tedy počítačová rekonstrukce. Každý stroj je „rozebrán“ na díly, ty jsou vytvořené pomocí 3D modelování a zase složené dohromady. Vidíme jak přehled částí, tak různé pohledy na celý výsledek včetně šipek předpokládaného pohybu. A každá část je bohatě komentovaná.
Zobrazení jsou fantastická a poskytnou výbornou představu.
Bez chyby ale kniha není, chybí totiž podrobnější posouzení funkčnosti. Objevují se nanejvýš zmínky, že to nemohlo fungovat (str. 66) – proč? Nebo že byla při rekonstrukci chyba opravená (str. 101) – jaká? Možná chtěli čtenářům poskytnout prostor k hledání, mně ale vysvětlení chybělo. Uznávám ale, že to je drobnost.
Odkazy:
nakladatelství SUN, Říčany 2016, ISBN 978-80-7371-657-8, cena 350 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.