Wuwejův zápisník

Zálohování 2019

08.02.2019 18:34, Wu | počítače | komentáře -

O zálohování jsem se tu už několikrát zmínil, při zpětném pohledu to ovšem spíše než nějaké užitečné rady vypadá jako kronika mých experimentů. Ale proč v tom nepokračovat… Kam jsem se tedy se zálohováním posunul?

Hlavní změna je v šifrování. Zálohy leží na serveru, občas je hodím na disk a odvezu o dům dál, takže už by měly být zabezpečené. K cloudovým zálohám jsem se ještě neodhodlal, ale časem to taky přijde, a tam to samozřejmě bez šifrování nepřipadá v úvahu, takže teď je to taková příprava.

(Po pravdě nejtěžší bylo vymyslet dostatečně složité heslo, které si budou všechny relevantní osoby schopné zapamatovat.)

Linux - commandline

V Linuxu používám od počátku duplicity. Prvotní nastavení byl sice trochu boj, ale po sestavení skriptů na zálohování i obnovu už to je hračka.

Záloha:

export PASSPHRASE="krutoprisneheslo"
duplicity --full-if-older-than 10D --exclude-filelist=filelist_exclude.txt --include-filelist=filelist_include.txt --exclude=** --volsize=200 / file:///mnt/net_disk/snapshots --verbosity=5 --archive-dir=/root/.cache/backup_to_netdisk --log-file=/tmp/backup_to_netdisk_`date +%Y_%m_%d`.log
duplicity remove-all-but-n-full 4 --force file:///mnt/net_disk/snapshots

Obnovení:

export PASSPHRASE="krutoprisneheslo"
duplicity -t 0D --file-to-restore cesta/k/souboru/v/zaloze/stare_jmeno file:///media/net_disk/snapshots /cesta/kam/obnovit/soubor/nove_jmeno

Windows - duplicati

Co se týče zálohování každodenního, už se mi do kombinace xcopy a logrotate (vizte zde) to šifrování přidávat nechtělo a podíval jsem se po dostupných free nástrojích. Duplicati nabízí všechno, co potřebuji, tedy šifrování, inkrementální zálohy a plánovač, a asi milion věcí které nepotřebuji (ale hodit by se mohly). Uživatelské rozhraní v prohlížeči je intuitivní, scénář zálohování jsem naklikal napoprvé, a od té doby to funguje.

screenshot duplicati

Mimochodem je to nástroj multiplatformní, takže bych ho mohl mít i v linuxu. Kdyby se mi chtělo měnit to, co funguje...

Windows - commandline (bez šifrování)

Ve Windows jsem se dlouhou dobu patlal s xcopy. Funguje solidně, má ale jednu nevýhodu – umí jen přírůstky, neumí adresáře zrcadlit, tj. smazat to, co v záloze je, ale ve zdrojovém souboru už být nemá. Jenže mně se (nešifrované) zrcadlení čas od času hodí, protože vedle pravidelných přírůstkových snapshotů dělám jednou za čas kopii na flashdisk. A tu potřebuji jenom aktuální.

robocopy "c:\Users\Wu" .\Users\Wu *.* /S /E /DCOPY:DA /COPY:DAT /PURGE /MIR /R:0 /W:0

Aktualizace 17. 11. 2019:

Byl jsem tak spokojený se sérií parametrů pro robocopy, že trvalo několik týdnů, než jsem si všiml nepřiměřeně dlouhé doby každého spuštění. Trvalo hodiny a kopírovalo se pokaždé všechno! Vrhl jsem se do googlení a zjistil, že tenhle program nějakým mně nepochopitelným způsobem při porovnávání času nezměněných souborů z flashky a z disku usoudí, že nejsou shodné (ale proboha proč, když jakýkoliv správce souborů ukazuje čas stejně?). Naštěstí má i několik parametrů, které to eliminují.

/FFT :: assume FAT File Times (2-second granularity).
/DST :: compensate for one-hour DST time differences.
/TIMFIX :: FIX file TIMes on all files, even skipped files.

Pokud tedy robocopy chcete používat, bezpečná podoba je

robocopy "c:\Users\Wu" .\Users\Wu *.* /S /E /DCOPY:DA /COPY:DAT /PURGE /MIR /FFT /DST /TIMFIX /R:0 /W:0

12345
1549647240000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online