Wuwejův zápisník

Alain de Botton: Architektura štěstí

07.05.2011 01:27, Wu | knihy | architektura | komentáře -

obálka knihy Alain de Botton: Architektura štěstíKniha má podtitul Tajné umění zařídit si život a ačkoliv nevím, jestli by (šťastný a spokojený) život zařídit pomohla, je to fascinující čtení. Skutečně; jen málo architektonických knih je tak působivých, tak logicky a přitom čtivě sestavených. Nepochybně tomu vedle promyšlené argumentace a srozumitelného esejistického jazyka napomáhá i bohatá fotodokumentace. Prakticky každá stavba a každý princip, který autor popisuje, je na téže stránce zobrazený.

Architektura štěstí, str. 72

Str. 72, O čem chceme, aby k nám naše doby mluvily?
Vlevo: Michael Shanly Homes, Oakington Place, Middlesex, 2005.
Vpravo: Ateliér Makota Yamaguchiho, vila, Karuizawa, 2003

Hlavní téma, kolem kterého se kniha točí, je pojetí krásy v architektuře, jeho vývoj a hledání stylu, jakým bychom měli stavět.

Pochopení psychologie vkusu nám také může pomoci uniknout dvěma velkým dogmatům estetiky: názoru, že existuje pouze jediný přijatelný vizuální styl nebo (což je ještě méně pravděpodobné) že jsou si všechny styly rovny.
Rozmanitost stylů je přirozeným důsledkem různorodosti našich vnitřních potřeb. Je logické, že nás budou přitahovat styly, které hovoří jak o vzrušení, tak o klidu, jak o velkoleposti, tak útulnosti, protože to jsou klíčové protipóly, kolem nichž se náš život točí.
“ (Str. 161)

Všímá si výmluvnosti architektury; už samotné zvolené materiály nebo jejich kombinace o něčem vypovídají, natož tvary, styly nebo výzdoba.

Teorie budov, které mluví, pomáhá umístit do středu našich zmatených architektonických debat spíše otázku hodnot, podle nichž chceme žít, než jen otázku, jak chceme, aby věci vypadaly.“ (Str. 71)

Hodně pozornosti autor věnuje funkcionalismu (a jeho omylům), ale ve svém hodnocení je shovívavý a má pochopení dokonce i pro Le Corbusierovu snahu vyhodit kus Paříže do povětří a nahradit jej parkem s osmnácti šedesátipatrovými paneláky na křížovém půdorysu.

Jen potom, co pořádně pochopíme, proč by rozumného člověka napadlo zničit půlku centra Paříže, jen poté, co získáme pochopení pro cíle, které stojí za plány, a začneme respektovat jejich logiku, se můžeme začít posmívat nebo povýšeně ušklíbat nad touto pozoruhodnou koncepcí budoucnosti města.“ (Str. 232)

Kniha vás donutí přemýšlet nad krásnými i ošklivými domy, nad tím, co a proč se vám vlastně líbí - a dovede ke zjištění, že se to opravdu nedá snadno říct. Krásu domu zkazí jediný detail a naopak jediný detail ho dokáže vylepšit.

Taková díla zdůrazňují pravdivost starého pravidla, že krása leží mezi dvěma krajnostmi - řádem a složitostí. Stejně jako neoceníme bezpečí bez tušeného pocitu nebezpečí, tak pouze v budově, která bude flirtovat se zmatkem, pochopíme míru smyslu pro řád a pořádek.“ (Str. 186)

Je to filozofický exkurz do psychologie staveb v historii a současnosti, do estetiky, urbanistiky i sociologie. A je natolik skvělý, že se poohlédnu i po jiných autorových knihách.

Neschopnost architektů vytvořit příznivé prostředí zrcadlí naši neschopnost najít štěstí v jiných oblastech života. Špatná architektura je selháním jak psychologie, tak plánů. Je to hmatatelně vyjádřený příklad tendence, kvůli níž si bereme špatné lidi, vybíráme nevhodnou práci a zamlouváme špatné dovolené: tendence nerozumět tomu, kdo jsme s co nás uspokojí.“ (Str. 239)

Recenze: Jára Míkovec.

nakladatelství Kniha Zlín, Zlín 2010, ISBN 978-80-87162-64-4, cena 359 Kč

12345
1304724420000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online