Wuwejův zápisník

Jak z Firefoxu 4 udělat normální browser

09.05.2011 23:59, Wu | počítače | komentáře -

Firefox 4 byl uvolněn, počkal jsem pár týdnů, než autoři aktualizují nejpoužívanější rozšíření, a novou verzi prohlížeče nainstaloval. Je opravdu rychlejší, ale uživatelské rozhraní je prostě příšerné. Už jsem tu psal, jak s nelibostí vnímám trend rozbourávat zažitá pravidla vzhledu a ovládání a myslím si to pořád.

Co s tím tedy provedli? Panely jsou nejdůležitější a jsou hned pod titulkovým pruhem. Menu je stažené do tlačítka. Tlačítka Home, Stop a Reload jsou vpravo, za adresním řádkem. Statusový řádek je zrušený úplně, odkazy na které ukážete myší se vypisují jako plovoucí proužek nad dolním okrajem okna.

Firefox 4 default

Naštěstí ve Firefoxu je - alespoň zatím - všechno konfigurovatelné a mám možnost vrátit se k tomu, nač jsem zvyklý.

Panely a menu

Po rozkliknutí tlačíka Menu najdeme položku „Předvolby“, v ní zrušíme zaškrtnutí položky „Panely navrchu“ a dále zaškrtneme „Hlavní nabídka

Firefox 4 předvolby

Tlačítka

Někde (kdekoliv, kde nejsou tlačítka) na nástrojové liště dáme pravé tlačítko myši, objeví se menu s výběrem dostupných lišt, vybereme „Nastavit lišty“ a tlačítka Home, Reload a Stop přetáhneme tam, kam patří.

Firefox 4 lišty

Statusový řádek

Statusový řádek je zrušený, ale protože některá rozšíření do něj umisťovala hlášky a ikony, byl nahrazen lištou, určenou speciálně pro ně. Dá se opět zapnout v menu s výběrem lišt („Lišta doplňků“, ale ve výsledku to stejně nevypadá úplně skvěle, protože odkazy nebo informace se zobrazují jako plovoucí proužek vlevo nad lištou:

Firefox 4 lišta rozšíření

Pokud vám to stejně jako mně vadí, nainstalujte si rozšíření Status-4-Evar. Kromě správného status baru, odstranění křížku na skrývání a dalších věcí umí přidat další informace jako třeba stav stahování do adresního proužku.

A doporučuji ještě Extended Statusbar, který doplňuje počet obrázků, velikost dat, čas načtení a jeho rychlost.

Vzhled

V Linuxu už bychom tímto mohli skončit, ve Windows Firefox i po všech změnách vypadal nějak divně. Naštěsti i na to je řešení - nainstalovat téma Firefox 3 theme for Firefox 4+.

Výsledek - prakticky stejný jako Firefox 3:

Firefox 4 vypadající jako 3

Sláva!

12345
1304978340000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online