Wuwejův zápisník

Užitečná rozšíření pro Firefox 3

29.01.2009 21:47, Wu | počítače | komentáře -

Od posledního příspěvku o užitečných rozšířeních pro Firefox už uplynulo hodně času a za tu dobu jsem objevil spoustu dalších vychytávek.

Na blokování reklam je ideální Adblock Plus; čím se liší od staršího Adblocku nevím, ale umí toho spoustu - včetně automatického stahování seznamů reklamních URL, takže pokud si vyberete dobře, budte mít internet najednou mnohem průzračnější. Když pak někdy vidím stránku se všemi reklamami, jsem v šoku, jak zaplevelené to je. No a pokud si vyberete špatně (seznam Dr.Evila z Německa), budete mít průzračnější i můj blog, protože tam je definovaná url "/count.php?*" jako reklama (a on se u mě přesně takhle jmenuje obrázek s počtem komentářů).

Když už jsme u toho blokování, nemám rád flash. Pesimistický Flashblock, který všechny flashové objekty změní na tlačítka a zobrazí jen ty, na které kliknu pouze když je chci náhodou vidět, mi vyhovuje.

FlashBlock plugin v akci

Další záležitost není přímo blokování, ale hodí se na stránky, které nemají tiskový styl. Znáte to, vytisknete si je a máte pět stránek s menu, hlavičkami, patičkami a úzkou nudli textu. Nuke Anything Enhanced vám umožní označit kus stránky a přes pravé tlačítko myši ho odstranit.

All-in-One Gestures je naprosto návyková záležitost. Pravým tlačítkem myši kreslíte gesta namísto klikání na ikony. Vodorovná čára doleva zobrazí předchozí stránku, doprava další stránku, velké tiskací L psané shora zavře aktuální panel, totéž zrcadlově převrácené minimalizuje okno, atd. atd. atd. Po pár týdnech užívání jsem Gestures musel nainstalovat na všechny počítače kde se vyskytnu, protože bez nich byly neovladatelné.

All-in-One-Gestures - přehled gest.

Bookmarky v levém panelu jsou užitečná věc a spousta lidí je tak používá. Bylo by ale pěkné, když už je ten prostor zabraný, tam přepínat i jiné dialogy a okna Firefoxu. Správce stahování, zásuvné moduly, historii... A přesně tohle umožňuje All-in-One Sidebar. Tohle a také konzoli chyb, inormace o stránce, zdrojový kód nebo třeba výstup Live HTTP headers.

All-in-One Sidebar v akci.

Dnes už se moc stránek, které fungují jen v MSIE, nenajde, ale pokud přesto takové máte, použijte IE Tab. Jednak vám umožní přepnout zobrazovací jádro a uvnitř Firefoxu si jeden panel vykreslit Exploderem, jednak definovat seznam URL, která se mají Exploderem kreslit vždycky.

A teď něco pro webové programátory.

Firebug je nepřekonatelný nástroj pro ladění stránek. Od procházení elementů, přes zobrazení CSS (u elementu ukáže všechny styly, které jsou na něm aplikované a kde jsou definované), jejich dynamické změny až po javascriptový debugger. A to jsem toho určitě spoustu vynechal, zkuste, budete žasnout.

Firebug v akci.

Někdy ale stačí lehčí váha, přehled připojených CSS a JS souborů, případně jejich hromadné otevření. Použijte JSView.

JSview v akci.

Minule jsem nabízel HTTP Headers pro zobrazování HTTP hlaviček. Ale co když ty hlavičky potřebujete měnit? Tamper Data je odpověď.

12345
1233262020000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online