Wuwejův zápisník

Johann Wolfgang Goethe: Pohádka o zeleném hadu a krásné Lilii

31.01.2009 18:37, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Johann Wolfgang Goethe: Pohádka o zeleném hadu a krásné LiliiJeden z dávných úlovků v Levných knihách. Slavné jméno, neznámé dílo, pohádka, Fausta jsem tehdy ještě neznal, říkal jsem si: „Seznámím se s něčím od velikána.“ A teď jsem tedy vzal Pohádku, přečetl (jde to dobře, malý formát, velká písmena) a vůbec z ní nejsem moudrý.

Text je tak nabitý podobenstvími a obrazy, až přepadávají přes okraj. Symbolické postavy se zjevují, něco činí, ale čtenář neví proč, kde se vzaly. Stařec s lampou, která mění věci ve zlato a drahé kameny, krásná Lilie, jejíž dotek zabíjí, stařena, která se upsala řece, převozník žádající výhradně tři zelné hlávky, tři artyčoky a tři cibule, zlato které musí skončit ve vodě, dvě bludičky, krmící se zlatem a jinde jej rozhazující, obr, po jehož stínu lze řeku přejít, čtyři králové, zlatý, stříbrný, železný a smíšený, podzemní chrám... Všechno se točí kolem proroctví, jež dochází naplnění, neboť „je na čase“. Ale proroctví samo tam uvedené není.

V tom aby se pes vyznal. Jedině snad ta řeka, kterou lze překonat jen s převozníkem, po barevném mostě nebo po obrově stínu, by mohla být řeka oddělující svět a zásvětí. Pohádka to rozhodně není. Možná nějaká iniciační pomůcka, alegorie... Snad nikde jsem nepostrádal vysvětlující text nebo doslov tolik, jako tady. Ještě že máme Internet - na stránkách Akademie sociálního umění Tábor je vysvětlení symbolů, pouze bych si dovolil opravit poslední větu "Je psána řečí, které duše každého z nás rozumí." Každého ne.

Něco v angličtině :

12345
1233423420000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online