Wuwejův zápisník

Má první knižní vazba

06.01.2009 18:23, Wu | tvorba | komentáře -

Jak už jsem avizoval v minulém článku, využil jsem publikaci Vázání knih k tomu, abych si vyrobil zápisník a zároveň nafotil reportáž. Vybral jsem si rovnou klasickou knižní vazbu s kulatým hřbetem a vázání do plátna, abych si vyzkoušel co nejvíc (a co mě nejvíc zajímá). Cílem článku samozřejmě není poskytnout návod se všemi detaily, ten najdete v knize.

hotový zápisník

Nejprve potřebujeme jednotlivé archy, které budeme sešívat. Já je vytvořil z dvakrát přeložené A4 a rozřezané tak, aby vznikly dvoustránky. Ty jsem do sebe vložil čtyři a takových svazečků si připravil asi sedm. Jehla; pevnou nit jsem doma nenašel, takže jsem zkusil látačku. To se později vymstilo, protože jsem ji dvakrát přetrhl, ale s navazováním naštěstí návod počítá.

papír, jehla, nit

Podle postupu, který najdete v knize, jsem začal složky spojovat a sešívat. Šlo to až překvapivě dobře.

sešívání listů

sešitý blok

Dále je třeba hřbet přelepit, překrýt proužkem pružného papíru, a na nějakou dobu umístit do lisu. Lepidlo by mělo být nějaké knihařské vinylové, které pochopitelně nemám, ale osvědčený Herkules funguje skvěle.

přelepený hřbet

improvizovaný lis

Po vylisování a obroušení hran rašplí a smirkovým papírem se doplňuje kapitálek (lemovka), ozdobný proužek látky, který kouskem přesahuje listy a kromě krášlení také hřbet chrání. Žádnou ozdobnou látku jsem neměl, takže jsem nouzově přehnul a slepil kousek plátna, do kterého bude kniha vázaná, a nalepil ho na příslušné místo.

kapitálky (lemovky)

přilepený kapitálek

Tím byl hotový knižní blok a mohl jsem se pustit do desek. Měla by se na ně použít silná lepenka, tu jsem ale neměl, alepsoň ne tu kompaktní, takže jsem využil strukturovanou (přední list, zadní list a mezi nimi vlnovka z třetího listu) z krabice od tiskárny. Sice se může nepěkně promáčknout, ale když budu opatrný... Podle návodu jsem si naměřil velikosti předního a zadního přířezu a hřbetníku, nakreslil a vystřihl.

náčrt přířezů

přířezy a hřbetník

Spojení přířezů a hřbetníku se dělá nalepením na pružný proužek papíru; přebytečný se pak odtrhne.

slepené desky

Pak přišla řada na potažení plátnem. Z hromady hadrů na okna jsem vytáhl jeden, který se plátnu podobal nejvíc. Nechtěl jsem žádný barevný, což byla možná škoda, protože prosakující lepidlo je na světlém více vidět (profesionálové používají speciální plátno strojově podlepené papírem). Desky jsem na látku položil a zastřihl ji.

příprava potahu

Potažení není vůbec jednoduché, lepidlem natřená látka se parádně kroutí a chytá na všechno možné.

nalepený potah

Po zalepení rohů a vyhlazení látky jsem pokračoval vytvarováním hřbetníku o hranu stolu.

vytvarovaný hřbetník

Knižní blok se musí spojit s deskami, zavěsit se do nich pomocí předsádek. Kromě lepidlem natřeného bloku můžete také vidět, že to byla tiskárna HP. Inkoustová. Doteď nenávidím plnění cartridge...

zavěšování bloku

Knihu se zavěšeným blokem umístíme do lisu.

improvizovaný lis, typ posilovna

A konečně výsledek. Neustále mě překvapuje, že toho lze dosáhnout v domácích podmínkách a bez jakýchkoliv zkušeností.

hotový zápisník

12345
1231262580000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online